Liga 1: Steaua a învins Viitorul cu 2-0Răzvan Păsărică / SportPictures.eu
06 Nov 2016

Liga 1: Steaua a învins Viitorul cu 2-0

Steaua s-a impus cu 2-0 în fața celor de la FC Viitorul, într-un meci contând pentru etapa a 15-a a Ligii 1.

Oaspeții au început mai bine și Iancu a ratat o ocazie uriașă în primele minute ale partidei. Câteva greșeli au fost însă capitale pentru echipa lui Gheorghe Hagi. Penalty-ul produs de Brandan, după un fault în careu asupra lui Adi Popa, a fost transformat de Boldrin în minutul 17. Apoi, în minutul 22, Tamaș a fentat că va șuta de la distanță, dar l-a deschis pe Adi Popa, care a centrat în careul mic. Țîru a respins spre propria poartă, Rîmniceanu a intervenit cu piciorul, apoi Momcilovic a înscris din fața porții. În finalul primei reprize, Purece l-a lovit cu cotul în zona arcadei pe Sulley Muniru, însă arbitrul nu a acordat nimic.

În partea secundă, steliștii s-au mulțumit să conserve acest rezultat, oaspeții fiind cei care au mai irosit câteva ocazii de gol.

Steaua s-a impus meritat, având 10 victorii din 11 posibile în meciurile directe din campionat cu Viitorul Constanța .

Steaua este lider cu 33 de puncte, în timp ce dobrogenii se află pe locul 4, cu 26 de puncte în cont.