Liga 1: Speranțele devin mai firave pentru sibieniValentin Macrea / SportPictures.eu
21 Mai 2019

Liga 1: Speranțele devin mai firave pentru sibieni

Botoșenenii au tăiat aripile speranței celor de la FC Hermannstadt cu o victorie înregistrată în minutele de final ale partidei disputate la Sibiu după ce au rămas în 10 oameni.

Startul partidei a fost marcat de ratarea lui Mihai Roman din minutul 7, atacantul oaspeților ratând ținta în urma unei lovituri de cap din mijlocul careului, apoi replica sibienilor a venit la faza din minutul 24 în care Jazvic a preferat să paseze lui Serediuc în loc să șuteze pe poartă, iar execuția colegului său nu a fost una pe buturile apărate de Fraisl. În minutul 36 Blănaru a reluat cu capul pe lângă poarta moldovenilor, iar două minute mai târziu Roman l-a pus în valoare pe Căbuz cu o lovitură de cap la care goalkeeper-ul gazdelor a respins acrobatic.

Repriza secundă a fost mai săracă în faze de poartă, cu un șut al lui Dâlbea de la 25 de metri chiar pe direcția lui Fraisl, apoi zece minute mai târziu, în minutul 67 gazdele au cerut penalty pentru hențul lui Patache în duelul aerian cu Tsoumou, însă arbitrul George Găman nu a indicat punctul cu var. Partida s-a animat pe final după eliminarea lui Oaidă în minutul 81 pentru al doilea cartonaș galben primit în cele 7 minute cât a evoluat, apoi botoșenenii trec surprinzător în avantaj pe tabelă când Mihai Roman își lasă groggy șase adversari în careu și după ce s-a învârtit cu balonul la picior l-a trimis direct la vinclu. Golofca a dat lovitura finală în al doilea minut de prelungiri după o centrare la firul ierbii trimisă de Patache, iar scorul final a fost FC Hermannstadt - FC Botoșani 0-2 (0-0).

Astfel, sibienii rămân cu 24 de puncte pe loc de baraj și pot fi mâine coborâți o poziție de Dunărea Călărași după partida de pe teren propriu cu ”lanterna roșie” Concordia Chiajna.

FC Hermannstadt (antrenor Vasile Miriuță): Căbuz - Măţel, Dandea, Stoica, Tătar - Dâlbea, Dumitriu - Jazvic (min. 62 Petrescu), Tsoumou (min. 81 Offenbacher), Serediuc (min. 74 Acsinte) - Blănaru

FC Botoșani (antrenor Liviu Ciobotariu): Fraisl - Patache, Piţian (min. 46 Chindriş), Burcă, Holzmann (min. 45+1 Soiledis) - Rodriguez, Târşă (min. 74 Oaidă)- Fabbrini, Ongenda, Golofca - Roman