Liga 1: FCSB - CS U Craiova 3-0Răzvan Păsărică / SportPictures.eu
13 Mai 2017

Liga 1: FCSB - CS U Craiova 3-0

FCSB a făcut cea mai repriză după o perioadă lungă de timp în primele 45 de minute ale jocului cu CS U Craiova de pe Arena Națională, însă nu a fost de ajuns pentru a intra în posesia trofeului.

Meciul a început cu acțiuni în mare viteză derulate la ambele porți, cu oltenii dând tonul în chiar primul minut cu reluarea lui Briceag în plasa laterală a porții lui Niță după centrarea la bara a doua trimisă din flancul drept de Dimitrov. Gigi Mulțescu este nevoit să mute în minutul 12: riscul utilizării unui jucător incomplet refăcut a fost plătit de tehnicianul oltenilor, Barthe fiind schimbat cu Jazvic și folosirea lui în returul semifinalei de cupă este incertă. Retragerea lui Screciu nu a reprezentat o soluție, axul central al defensivei oltene cedând pentru prima dată în minutul 18, când triunghiul Boldrin – De Amorim – Alibec detonează atmosfera de pe Arena Națională. Boldrin l-a găsit liber în careu pe De Amorim, șutul acestuia a fost respins de Calancea, iar Alibec, atent, a reluat în plasă de la 7 metri. Niță are câteva intervenții sigure și îi blochează pe olteni, una dintre ele fiind ieșirea în mijlocul careului pe centrarea lui Băluță în urma căreia i-a luat mingea de pe cap lui Andrei Ivan. Finalul de repriză este electrizant pentru suporterii roș-albaștrilor, care explodează din nou în minutul 43 la ”dubla” lui Alibec. Reușita i se datorează 90% lui Pintilii: fostul căpitan a plecat cu mingea la picior de la mijlocul terenului și după un un-doi cu Alibec la marginea careului lui Calancea, i-a pus mingea la punctul cu var și șeptarul a îndeplinit formalitatea de a trimite în plasă. Imediat după reluarea jocului de la centrul terenului, mingea ajunge la Alibec care îl găsește liber în zonă centrală pe Jakolis, iar mijlocașul dreapta nu ezită, șutează de la 18 metri și îl învinge pe Calancea pentru a treia oară.

După reluare juveții s-au aruncat în atac în speranța de a spăla rușinea de pe tabelă și Bancu șutează mult pe lângă dintr-o poziție favorabilă în minutul 50, apoi Ivan este blocat de Niță în minutul 79, portarul roș-albaștrilor având o intervenție inspirată și la călcâiul lui Băluță din minutul 87.

S-a încheiat FCSB – CSU Craiova 3-0 (3-0), o victorie care aduce echipa roș-albastră la egalitate de puncte cu FC Viitorul, dar o clasează pe locul 2 datorită rezultatelor directe din play-off. Conform oficialilor FCSB, conducerea echipei va contesta la TAS interpretarea ROAF (Regulamentul de organizare a activității fotbalistice) și consideră că în calcul trebuie luate toate cele patru meciuri directe dintre FCSB și Viitorul în acest campionat, situație în care roș-albaștrii ar avea două victorii, un rezultat de egalitate și o înfrângere, ceea ce ar duce la câștigarea titlului cu numărul 27.

FCSB (antrenor Laurențiu Reghecampf): Niţă - Enache, Bălaşa, Moke, Momcilovic - Boldrin, Pintilii (min. 69 Achim) - Jakolis, Fl. Tănase, De Amorim (min. 52 Ov. Popescu) - Alibec (min. 76 Gnohere)

CS U Craiova (antrenor Gheorghe Mulțescu): Calancea - Dimitrov, Kelic, Barthe (min. 12 Jazvic, min. 72 Burlacu), Briceag - Mateiu, Screciu, Zlatinski - Băluţă, A. Ivan, Bancu (min. 82 Gustavo)