Liga 1: Spectacol și remiză albă în GruiaMircea Roșca / SportPictures.eu
10 Nov 2018

Liga 1: Spectacol și remiză albă în Gruia

CFR Cluj a practicat un joc mult mai spectaculos în această seară contra Dunării Călărași în comparație cu partidele anterioare din campionat, dar șansa a fost de partea jucătorilor lui Dan Alexa, care au avut în portarul Straton un adevărat înger păzitor.

Dacă în primele minute ale partidei Țucudean și Camora nu au prins cadrul porții cu lovitura de cap, respectiv șutul la colțul lung, portarul oaspeților a început să iasă la rampă în minutul 23 la șutul lui Deac din interiorul careului, apoi reține cu siguranță șutul lui Manea din afara careului din minutul 43. Bourceanu i-a dat o mână de ajutor în primul minut al prelungirilor reprizei blocând șutul din unghi al lui Țucudean, astfel că la pauză călărășenii au răsuflat ușurați.

Oaspeții puteau da lovitura imediat după reluare, în minutul 47 șutul lui Mediop din mijlocul careului fiind blocat în ultimul moment de Manea, apoi reflectoarele se mută din nou pe Straton, care în minutul 61 blochează șutul lui Omrani, apoi reține balonul șutat de Vera în minutul 76 și Culio în minutul 80. Un gol anulat călărășenilor pe motiv de ofsaid în al doilea minut al prelungirilor a fost urmat de o ratare imensă a lui Țucudean, foarfecă peste transversală din 6 metri, în ultimele secunde ale jocului.

S-a terminat CFR Cluj – Dunărea Călărași 0-0 și campioana are acum trei puncte în fața principalei sale urmăritoare, FCSB.

CFR Cluj (antrenor Toni Conceicao): Arlauskis – Manea, Vinicius, A. Mureşan, Camora – Djokovic, Culio – Omrani (min. 72 Urko Vera), Deac, Păun (min. 63 Mailat) – Ţucudean

Dunărea Călărași (antrenor Dan Alexa): Straton – Gligorov, Walace, Dobrosavlevici, Mendy – Cucu (min. 64 Puşcaş), Bourcean – Carnat, Clemence (min. 72 Honciu), Keyta (min. 82 A. Munteanu) – Ndiaye