Liga 1: Spectacol în repriza secundăRăzvan Păsărică / SportPictures.eu
12 Feb 2018

Liga 1: Spectacol în repriza secundă

Cinci goluri în 12 minute au condimentat un meci capital pentru Dinamo pentru obținerea locului de play-off. Pe sinteticul din Chiajna, Torje și-a făcut revenirea în tricoul alb-roșu cu o jumătate de oră în care a reușit un gol ce se poate spune că a făcut diferența pe tabelă.

O primă repriză dominată clar de elevii lui Vasile Miriuță s-a încheiat cu un scor alb, cu toate că oaspeții au cerut gol la faza din minutul 7 la care Caparco a respins de pe linia porții lovitura de cap a lui Nedelcearu. Portarul Concordiei a avut o intervenție salutară în minutul 32 la șutul din întoarcere a lui Nemec, apoi a fost ferit de șansă la lovitura liberă executată de Nistor în minutul 24 și lovitura de cap a atacantului slovac din minutul 44.

Registrul se schimbă după revenirea de la cabine, când Nemec deschide scorul în minutul 47 din centrarea lui Romera, apoi Salomao duce scorul la 2-0 în minutul 59 după assist-ul croatului Pesic, aflat la debutul său la Dinamo. Aplombul ofensiv al oaspeților a fost diminuat în minutul 69 de reușita ex-ului Bumba, care a reluat cu capul balonul ricoșat din transversală după șutul lui Nivaldo, însă Torje a refăcut diferența de două goluri în minutul 71 când a speculat deranjul din defensiva gazdelor. Dialogul la ambele porți a continuat la scurt timp de la reluarea jocului de la centrul terenului, Bud reducând din nou diferența după ce a profitat de un marcaj larg în careu al lui Nedelcearu. Daniel Popa face 4-2 în minutul 79 după pasa lui Salomao, iar la două minute distanță Marc i-a luat fața lui Brănescu la o lovitură de colț și a stabilit scorul final, Concordia – Dinamo 3-4 (0-0).

O repriză nebună, în care ambele combatante și-au dovedit lacunele defensive, a stabilit câștigătoarea. Dinamo a plecat cu toate cele trei puncte și cu 38 în total urcă pe locul 6, dar o așteaptă alte două finale până la finalul campionatului, cu FCSB pe teren propriu și în deplasare cu Astra.

Concordia Chiajna (antrenor Ion Moldovan): Caparco - Bărboianu (min. 64 Nivaldo), Marc (min. 84 Pena), Enza-Yamissi, Fota - Prepeliţă, Bucşa - Grădinaru, Bawab (min. 50 Bud), Bumba - Batin

Dinamo București (antrenor Vasile Miriuţă): Brănescu - Romera, Nedelcearu, Maric, Olteanu - Monroy (min. 46 D. Popa), Mahlangu - Salomao, Nistor, Pesic (min. 60 Torje) - Nemec (min. 80 Palic)

La Iași s-a disputat un alt meci cu implicații în zona play-off. CSM Poli a primit vizita celor de la FC Botoșani, formație ce nu a mai învins în campionat de patru etape, ultimul succes datând din 24 noiembrie contra celor de la CSU Craiova. CSM Poli Iași – FC Botoșani 1-0 (0-0), un meci decis la rândul său de o repriză secundă mai dinamică cu reușita lui Andrei Cristea din minutul 53 după pasa decisivă a lui Platini.

Ieșenii egalează rivala regională la puncte, 36, însă din păcate pentru ambele formații rămân în afara play-off-ului, ocupând locurile 7 și 8.