Liga 1: Sibienii se impun în CopouDragos Pascaneanu / SportPictures.eu
30 Iun 2020

Liga 1: Sibienii se impun în Copou

Pe stadionul ”Emil Alexandrescu” Politehnica Iași a pierdut un meci important în fața unei contracandidate la retrogradare, FC Hermannstadt. Sibienii înregistrează primul succes sub bagheta tehnicianului spaniol Ruben Albes și cu 21 de puncte se distanțează la trei lungimi de ieșeni, care ocupă locul de baraj.

Partida a început promițător pentru gazde, cu un gol înscris cu capul de Luckassen în minutul 9 din centrarea lui Grădinaru, însă replica sibienilor a venit imediat și Vodă a egalat patru minute mai târziu cu un șut deviat în urma unui corner. Elevii lui Mircea Rednic cer penalty la faza din minutul 24 în urma duelului dintre Grădinaru și Vodă, însă ca și la solicitarea din minutul 37 la contactul dintre Luckassen și Stoica din careul sibienilor arbitrul Radu Petrescu nu indică punctul cu var. Totuși gazdele intră la pauză în avantaj prin golul înscris de același Luckassen în minutul 41, reluare din 7 metri a unei centrări din lovitură liberă a lui Horșia ce a ”căzut” în spatele liniei defensive a sibienilor.

Neimpresionat de cererile de penalty ale ieșenilor, Radu Petrescu acordă lovitură de la 11 metri în minutul 55 la un henț evident al lui Cabral, care s-a aruncat în calea balonului șutat de Opruț. Discutabilă este faza care a precedat obținerii penalty-ului, cea în care Caiado i-a aplicat o lovitură lui Șerban în zona liniei de fund a terenului, fază la care tușierul trebuia să semnalizeze infracțiunea. În cele din urmă s-a executat penalty-ul, transformat de către Romario Pires și ieșenii sunt obligați să reia atacurile pentru a reveni la conducere pe tabelă. Au fost aproape de a reuși să înscrie în minutul 65 la o centrare din lovitură liberă de pe partea stângă care l-a găsit liber pe Klimavicius în colțul careului mic, însă șutul acestuia a fost respins cu un reflex de zile mari de Figueiredo. Și cum ratările se răzbună, Debeljuh a înscris în minutul 76 cu latul din 7-8 metri în urma unei centrări a lui Dâlbea. Figueiredo are două intervenții la marginea careului în minutele 79 și 90+5, când a degajat din fața lui Chacana și respectiv Luckassen, și partida se încheie cu succesul oaspeților.

Sibienii vor evolua etapa viitoare la Ploiești cu Chindia, în timp ce ieșenii primesc vizita celor de la Sepsi OSK.

Politehnica Iași - FC Hermannstadt 2-3 (2-1)

Au marcat: Luckassen (min. 9 și 41)/Vodă (min. 13), Romario Pires (min. 56 pen.), Debeljuh (min. 76)

Politehnica Iași (antrenor Mircea Rednic): Rusu – Cabral, Frăsinescu, Klimavicius, S. Șerban – Grădinaru, Breeveld (min. 58 De Iriondo), Passaglia (min. 88 Popadiuc), Horșia (min. 58 Chacana) – A. Cristea (min. 32 Omoh), Luckassen

FC Hermannstadt (antrenor Ruben Albes): Figueiredo – Vodă (min. 28 Tiago Almeida), Viera, I. Stoica, Opruț – Caiado (min. 90+1 Bușu), Dâlbea, Romario Pires, Jo Santos – Debeljuh (min. 86 P. Petrescu), Ad. Bălan (min. 46 Yazalde)