Liga 1: Sibienii se apropie de zona play-offValentin Macrea / SportPictures.eu
01 Dec 2018

Liga 1: Sibienii se apropie de zona play-off

FC Hermannstadt a bifat a patra victorie într-o serie de cinci meciuri fără înfrângere ce a dus-o la numai trei lungimi în spatele ultimei echipe clasate pe loc de play-off. Elevii lui Vasile Miriuță au primit replica celor de la Concordia Chiajna, formație care nu mai înscrisese din urmă cu aproape două luni de la victoria cu FCSB și care era fixată pe penultima poziție a ierarhiei.

Ecuația învingătoarei a fost rezolvată relativ rapid de sibieni, cu Petrescu deschizând scorul în minutul 4 cu un șut din interiorul careului în urma unei erori a lui Albu la 25 de metri de poartă, apoi cu golul lui Dandea din minutul 28 înscris cu capul după o centrare din lovitură liberă din flancul drept executată de Petrescu. În ultimele minute de joc arbitrul Lucian Rusandu este impresionat de căderea lui Măzărache în careul sibienilor după un duel cu Company și Batin a transformat penalty-ul acordat, diferența pe tabelă fiind minimă la intrarea la cabine. În partea a doua a jocului Concordia încearcă să intre mai bine în joc, dar tot gazdele își trec în cont singurele ocazii ale reprizei, șutul la colțul lung al lui Blănaru din minutul 55 și lovitura de cap a lui Stoica din minutul 62 la care Caparco a respins cu un reflex inspirat, așa încât partida s-a încheiat FC Hermannstadt – Concordia 2-1 (2-1).

FC Hermannstadt (antrenor Vasile Miriuță): Căbuz - Tătar, Pîrvulescu, Dandea, I. Stoica, Company - Petrescu (min. 88 Serediuc), Dâlbea, Dumitriu (min. 75 Mijuskovic) - Blănaru (min. 64 B. Rusu), Tsoumou

Concordia Chiajna (antrenor Dorinel Munteanu): Greab (min. 46 Caparco) - Albu (min. 86 Deaconu), Leca, A. Marc, Fota - Ropotan, Prepeliţă (min. 67 Cristescu) - R. Grădinaru, Gorobsov, Măzărache - Batin