Liga 1: Sibienii pierd în inferioritate numericăValentin Macrea / SportPictures.eu
09 Mar 2019

Liga 1: Sibienii pierd în inferioritate numerică

Gaz Metan Mediaș înregistrează primul succes sub bagheta lui Edi Iordănescu și pune capăt unei perioade de secetă în competiția internă ce datează din 12 noiembrie când învingea cu 2-0 pe teren propriu pe FC Voluntari. Tot cu 2-0 s-au impus și astăzi, dar în deplasarea de la Pitești acolo unde FC Hermannstadt își dispută meciurile de pe teren propriu.

Medieșenii și-au făcut jocul ușor după ce au preluat încă din minutul 6 conducerea pe tabelă prin golul lui Larie. După ratările lui Rondon (min. 2) și Caiado (min. 3), fundașul oaspeților a apărut oportun la centrarea din lovitură liberă a lui Chamed și a trimis cu capul în poarta apărată de Căbuz. Chamed își putea trece în cont al doilea assist în minutul 39, dar reluarea cu capul a lui Olaru din centrarea mijlocașului din Insulele Comore a fost scoasă de această dată de Căbuz cu o robinsonadă de efect.

Gazdele au rămas în 10 până la pauză, Dâlbea primind al doilea cartonaș galben, dar au avut o primă ocazie în urma unui corner la care Dandea a reluat cu capul în afara cadrului porții. Chamed și-a făcut încă o dată datoria de servant în minutul 52 și l-a găsit perfect pe Rondon la 6 metri, dar reluarea acestuia a fost imprecisă, balonul fiind reținut cu siguranță de Căbuz. Gazdele puteau egala pe contraatac în minutul 59, centrarea lui Jazvic fiind respinsă de Crețu la 6 metri de linia porții din fața lui Blănaru, și în minutul 77, când Pîrvulescu nu a putut relua din careul mic centrarea din lovitură liberă a lui Tătar. Plecați pe contraatac, medieșenii ratează desprinderea pe tabelă la șutul lui Mailat ce trece puțin pe lângă bara de la colțul lung, apoi Dandea nu-și mai poate stăpâni nervii, l-a lovit cu capul în figură pe Bușu și a fost eliminat. Rămași în 9, sibienii primesc și al doilea gol în prelungiri, Rondon transformând un penalty acordat pentru faultul lui Căbuz la Mailat.

Scor final FC Hermannstadt - Gaz Metan Mediaș 0-2 (0-1), rezultat în urma căruia medieșenii egalează la puncte Dinamo și împart prima poziție a clasamentului play-out-ului.

FC Hermannstadt (antrenor Vasile Miriuță): Căbuz - Măţel, C. Pîrvulescu, Dandea, I. Stoica (min. 46 Mijuskovic), Tătar - Dumitriu (min. 55 Jazvic), Dâlbea, S. Popovici (min. 80 Pamfile) - Blănaru, Tsoumou

Gaz Metan Mediaș (antrenor Edi Iordănescu): Pleşca - Creţu, Larie, M. Constantin, Buşu - Fofana, L. Aurelio (min. 72 Ivanov) - Olaru (min. 78 Pleaşcă), Chamed (min. 62 Mailat), D. Caiado - Rondon