Liga 1: Sibienii complică ecuația play-off-uluiValentin Macrea / SportPictures.eu
15 Dec 2018

Liga 1: Sibienii complică ecuația play-off-ului

FC Hermannstadt complică ecuația play-off-ului cu victoria de astăzi de pe terenul celor de la Gaz Metan Mediaș.

Elevii lui Vasile Miriuță au fost echipa pozitivă pe un teren de pe care a plecat învinsă Universitatea Craiova, iar Viitorul a smuls un punct, dar gazdele au fost departe de echipa din prima parte a sezonului. Sibienii au dat primele semne în minutul 5 la șutul lui Dâlbea deviat în corner de un fundaș medieșean, apoi Tsoumou a șutat puțin pe lângă stâlpul de la colțul lung în minutul 28. Peste numai două minute Tătar a deschis scorul cu o reluare din 6 metri a balonului scăpat în față de Cristea la șutul lui Blănaru și au preluat conducerea pe tabelă în concordanță cu evoluția jocului.

Imediat după pauză Tătar a jucat rolul de servant pentru Ionuț Stoica în minutul 49, centrarea sa fiind reluată cu capul din 6 metri de fundașul oaspeților. Orgoliul gazdelor îi împinge în atac și Ely Fernandes are o ocazie bună în minutul 51, dar șutul său sub transversală este scos de Căbuz, apoi Fofana șutează de la 30 de metri puțin peste vinclul porții oaspeților în minutul 57, iar în minutul 64 Fortes nu este pe fază pentru a împinge în plasă mingea scăpată de Căbuz.

Scor final Gaz Metan Mediaș - FC Hermannstadt 0-2 (0-1), rezultat în urma căruia medieșenii rămân cu o singură victorie în ultimele 9 meciuri disputate în campionat și ocupă locul 6, ultimul de play-off, cu 28 de puncte. Sibienii fac 25 de puncte și trec pe 9, complicând lupta pentru primele 6 locuri.

Gaz Metan Mediaș (antrenor Mihai Teja): Cristea - Creţu, Cristea, Pereira, Diallo - Fofana, Aurelio (min. 55 Yazalde) - Chamed (min. 76 Buziuc), Ivanov, Fernandes - Fortes

FC Hermannstadt (antrenor Vasile Miriuță): Căbuz - Company, Mijuskovic, Dandea, Stoica, Tătar - Petrescu (min. 86 Rusu), Dâlbea, Dumitriu (min. 90+1 Acsinte) - Blănaru (min. 70 Moreira), Tsoumou