Liga 1: Seto stabilește învingătoarea la GiurgiuRăzvan Păsărică / SportPictures.eu
23 Apr 2018

Liga 1: Seto stabilește învingătoarea la Giurgiu

Astra lui Gheorghe Mulțescu învinge CS Universitatea Craiova și îi pune frână în lupta pentru locul 2.

Pe arena ”Marin Anastasovici” din Giurgiu oltenii au avut prima ocazie în minutul 15 la șutul din unghi al lui Briceag, dar care nu a prins cadrul porții lui Iliev, apoi gazdele au cerut penalty la pătrunderea lui Abang și un presupus contact cu portarul Popescu, dar arbitrul Cătălin Popa nu a acordat lovitură de penalitate și nici cartonaș galben pentru simulare. Trei minute mai târziu Florentin Matei îl scoate la rampă pe Popescu, goalkeeper-ul oaspeților respingând în corner execuția din lovitură liberă a decarului Astrei, apoi în minutul 31 Bancu înscrie din ofsaid și golul este anulat justificat.

În repriza secundă Astra se apropie din nou de buturile lui Popescu în minutul 56 prin Abang și în minutul 67 prin Polczak și Mrzljak în urma unei lovituri de colț. Mitriță trage paralel cu poarta lui Iliev în minutul 72, după care Seto înscrie un gol de trei puncte pentru giurgiuveni. Niponul a primit o pasă la limita careului oltenilor, a pivotat și a pendulat piciorul stâng pentru a plasa balonul în plasa porții lui Popescu lângă bara din dreapta portarului.

Finalul de meci este încins, oaspeții se aruncă în atac în căutarea egalării, dar se termină Astra – CSU Craiova 1-0 (0-0), scor ce îi menține pe olteni la cota 34 și face cu atât mai interesant duelul de etapa viitoare din Bănie cu Viitorul, campioana aflându-se la patru puncte în urma elevilor lui Devis Mangia.

Astra Giurgiu (antrenor Gheorghe Mulțescu): Iliev - Bejan, Polczak, Erico da Silva, Radunovici - Mrzljak, T. Seto - S. Balaure (min. 67 Butean), F. Matei (min. 84 Biceanu), Stan - Abang (min. 90 Urko Vera)

CS U Craiova (antrenor Devis Mangia): L. Popescu - Screciu, Kelici, Tiago Ferreira - Briceag (min. 46 Dimitrov), A. Santos, Mateiu, Bancu - Bărbuţ (min. 46 Mitriţă), Băluţă, Burlacu (min. 70 Zlatinski)

FC Botoșani a evitat un dezastru pe teren propriu cu un gol înscris în prelungirile meciului. Sepsi OSK Sfântu Gheorghe a fost aproape de a pleca cu toate cele trei puncte din Moldova după ce a întors scorul în superioritate numerică. Gazdele au deschis scorul prin lovitura de cap a lui Plămadă din minutul 18, Petrovikj aducând egalarea în minutul 42 cu o reluare la bara a doua din colțul careului mic al lui Cobrea. Eliminarea lui Plămadă după faultul dur asupra lui Fulop le-a adus superioritatea numerică covăsnenilor, care au trecut la conducere prin Simonovski, autor al unui șut de senzație de la 15 metri ce a catapultat balonul la vinclul colțului lung. Tincu a readus pulsul pentru publicul botoșenean în al patrulea minut de prelungiri cu o lovitură de cap plasată după un corner de pe partea dreaptă.

FC Botoșani – Sepsi OSK 2-2 (1-1), punct important pentru oaspeți în lupta pentru evitarea retrogradării.