Liga 1: Sepsi urcă pe podiumBogdan Balas / SportPictures.eu
31 Aug 2018

Liga 1: Sepsi urcă pe podium

Sepsi OSK Sfântu Gheorghe continuă să țină ritmul impus de plutonul fruntaș al campionatului cu victoria obținută astăzi în fața revelației Dunărea Călărași.

Diferența a făcut-o reușita lui Simonovski, macedoneanul înscriind în minutul 3 după o fază construită de Gabriel Moura, centrarea acestuia din apropierea liniei de fund fiind retrimisă cu capul de Nouvier în careul mic pentru plonjonul colegului său. Elevii lui Dan Alexa au încercat să pună presiune pe gazde în minutul 22, dar șutul lui Valentin Alexandru din afara careului a trecut puțin pe lângă vinclul porții lui Niczuly, iar Simonovski a fost aproape de dublă în minutul 30, șutul său ușor deviat trimis de la marginea careului mare fiind respins cu greu în corner de Straton. Din cornerul rezultat tot macedoneanul a reluat cu capul talonat de Șandru, balonul trimis de el lovind în plin stâlpul din stânga portarului oaspeților.

Partida intră într-o perioadă mai puțin spectaculoasă, jocul animându-se abia pe finalul său. În minutul 74 o lovitură de cap a lui Viera de la 17 metri a trimis balonul pe plasa porții călărășene, apoi în minutul 89 Drăghici salvează victoria respingând de pe linia porții un balon reluat cu capul de Pușcaș după o ieșire neinspirată a lui Niczuly la centrarea din lovitură liberă a lui Pană. Ultima ocazie le-a aparținut gazdelor în primul minut de prelungiri la șutul lui Hadnagy de la 8 metri respins cu un reflex de zile mari de Straton.

Scor final Sepsi OSK - Dunărea Călărași 1-0 (1-0), prima înfrângere în deplasare suferită de călărășeni și o victorie ce îi urcă pe covăsneni pe locul al treilea cu 11 puncte.

Sepsi OSK Sf. Gheorghe (antrenor Eugen Neagoe): Niczuly – Gabriel Moura, Viera, Jovanovic, Sato – I. Fulop, Vaşvari – Drăghici, Tandia (min. 61 Y. Hamed), Nouvier (min. 84 Hadnagy) – Simonovski (min. 74 Karnitskiy)

Dunărea Călărași (antrenor Dan Alexa): Straton – Gligorov, Dobrosavlevici, Şandru (min. 65 V. Munteanu), Ispas – Kanda (min. 77 Mediop), Simion, Puşcaş, Pană – V. Alexandru, Missi Mezu (min. 55 Honciu)