Liga 1: Sepsi se impune dramatic la OvidiuSportPictures.eu
20 Oct 2018

Liga 1: Sepsi se impune dramatic la Ovidiu

Meci spectaculos la malul mării cu cinci goluri și o învingătoare surpriză. Viitorul, fără Gheorghe Hagi pe bancă și fără Ianis Hagi în teren, ambii suspendați, a pierdut partida contra celor de la Sepsi OSK Sfântu Gheorghe după un joc ce a căpătat nuanțe dramatice în ultimele zece minute.

Două goluri în startul meciului – Jovanovici în minutul 7 cu o reluare din careul mic a centrării din corner a lui Drăghici și Luchin în minutul 13 tot cu o lovitură de cap în urma unui corner bătut de Vână – au animat jocul, constănțenii fiind cei care au fost mai prezenți în ofensivă până la pauză. Drăguș a șutat în transversală în minutul 19, apoi în ultimul minut al primei reprize Niczuly s-a dovedit a fi imbatabil la o fază la care Drăguș, în două rânduri, și Voduț au tras pe direcția sa.

Portarul covăsnenilor a făcut minuni și în minutul 56 la reluarea din cădere a lui Băluță, scoțând balonul de lângă bara din dreapta sa, apoi oaspeții preiau din nou conducerea, oarecum contrar cursului jocului. O acțiune dezvoltată pe stânga de Tandia a adus mingea în careu pentru Drăghici, care retrimite din prima către zona punctului cu var de unde Mensah a reluat imparabil pentru Cojocaru. După ce în minutul 76 se evidențiază din nou la șutul-centrare al lui Drăguș, Niczuly gafează cinci minute mai târziu ieșind neinspirat pe o centrare, mingea respinsă dintr-un buchet de jucători ajungând la Băluță, care a trimis cu capul sub transversală aducând egalarea. Tandia se decide să iasă la rampă în minutul 86 și cu un șut la colțul lung îl învinge pe Cojocaru și stabilește scorul final, FC Viitorul – Sepsi OSK Sf. Gheorghe 2-3 (1-1).

FC Viitorul (antrenor Gheorghe Hagi): Cojocaru - Mladen, Luchin, Ţîru, De Nooijer - Achim (min. 78 Artean), T. Băluţă, I. Vână - Natkho (min. 46 Ciobanu), Voduţ (min. 60 Houri), Drăguş

Sepsi OSK Sf. Gheorghe (antrenor Eugen Neagoe): Niczuly - De Moura, O. Viera, Jovanovic, Sato (min. 90 Ursu) - Velev, Vaşvari - Drăghici, Nouvier (min. 37 Karnitski), Fl. Ştefan (min. 52 Mensah) - Tandia