Liga 1: Sepsi își consolidează poziția în play-offBogdan Balas / SportPictures.eu
16 Dec 2018

Liga 1: Sepsi își consolidează poziția în play-off

Sepsi OSK Sfântu Gheorghe a câștigat la scor de forfait partida de la Călărași și își consolidează poziția de play-off. Elevii lui Eugen Neagoe au fost cei care au dictat ritmul în jocul cu Dunărea și au transformat cu pragmatism ocaziile de care au dispus în goluri pe tabelă.

Francezul Bryan Nouvier a deschis scorul în minutul 18 după o incursiune în careul advers și un șut pe centrul porții ce l-a surprins pe Lungu, ieșit să-i închidă unghiul pe traseul pătrunderii. Covăsnenii și-au dublat avantajul în minutul 53 cu un gol de generic al lui Simonovski, șut cu efect de la limita careului mare la vinclul colțului lung. Macedoneanul a recidivat patru minute mai târziu cu o reluare simplă, cu latul din 8 metri după un un-doi cu Rus și a stabilit scorul final, chiar dacă Dobrosavlevici a avut golul de onoare în bocanc în minutul 73, dar șutul său s-a dus mult peste transversală.

S-a încheiat Dunărea Călărași - Sepsi OSK Sf. Gheorghe 0-3 (0-1), rezultat în urma căruia gazdele înregistrează a cincea înfrângere consecutivă și rămân pe locul 12 cu 17 puncte.

Dunărea Călărași (antrenor Dan Alexa): Lungu - Gligorov, Walace, Dobrosavlevici, Mendy - Munteanu (min. 62 Honciu), Simion, Bourceanu (min. 46 Cucu), Carnat (min. 46 Clemence) - Ndiaye, Souda

Sepsi OSK Sf. Gheorghe (antrenor Eugen Neagoe): Niczuly - Rodrigues, Diarrassouba, Jovanovic, Ştefan (min. 79 Drăghici) - Rus (min. 57 Velev), Karnitski - Nouvier, Vaşvari, Tandia (min. 65 Sato) - Simonovski