Liga 1: Sepsi OSK leagă trei victorii la rândCristian Stavri / SportPictures.eu
22 Dec 2019

Liga 1: Sepsi OSK leagă trei victorii la rând

Nouă goluri în ultimele trei etape și trei victorii consecutive pentru Sepsi OSK Sf. Gheorghe duc formația covăsneană pe locul 8 la egalitate de puncte cu Dinamo, dar cu un golaveraj superior.

Elevii lui Leo Grozavu s-au impus astăzi cu 3-1 în meciul de pe teren propriu cu Chindia Târgoviște după ce oaspeții au deschis scorul în minutul 22 prin Ivancic cu o reluare pe spate din 6 metri după o fază derivată dintr-o lovitură de colț. Reacția gazdelor a fost imediată, Carnat driblează dezinvolt în careul dâmbovițenilor și este faultat evident de Novac, decizia arbitrului Adrian Cojocaru fiind imediată. De la punctul cu var Vașvari a executat ireproșabil și a relansat jocul, pentru ca în minutul 34 Fulop să fie aproape de 2-1, dar este blocat in extremis de Aioani la colțul careului mic. Jucătorii pregătiți de Viorel Moldovan nu renunță la ofensivă și Neguț trage din interiorul careului la colțul lung, însă balonul a trecut pe lângă buturile apărate de Niczuly, apoi în minutul 37 este rândul lui Ștefănescu să-l solicite pe Aioani, care a scos cu piciorul ca la handbal.

Un autogol de generic a fost evitat de portarul gazdelor în minutul 48 după o sincopă în comunicarea cu Bouhenna, fundașul central pasând către propria poartă în momentul în care Niczuly ieșise pentru o pasă la picior, însă a avut timp să revină și să respingă de pe linia porții. După o minge trimisă în transversală din lovitură liberă de Fulop în minutul 72, Karanovic îi duce pe covăsneni în avantaj cinci minute mai târziu suflându-i lui Florin Ștefan satisfacția golului împingând cu capul balonul care oricum intra în plasă. După ce Yameogo reușește performanța de a lua două cartonașe galbene într-un minut și a fost eliminat în minutul 80, Dylan Flores a stabilit scorul final șase minute mai târziu cu o lovitură de cap lobată în urma unui corner.

Cu patru victorii în ultimele cinci etape, Sepsi OSK este surpriza plăcută a ultimei luni dovedind că a învățat să și câștige, nu numai să remizeze, în timp ce Chindia rămâne cu 6 puncte câștigate în ultimele 10 etape și nu se poate desprinde de locul 12, pe care îl ocupă cu 21 de puncte.

Sepsi OSK Sf. Gheorghe - Chindia Târgoviște 3-1 (1-1)

Au marcat: Vașvari (min. 27), Fl. Ștefan (min. 77), D. Flores (min. 86)/Ivancic (min. 22)

Sepsi OSK Sf. Gheorghe (antrenor Leo Grozavu): Niczuly - Dimitrov, Bouhenna, Tincu, Fl. Ștefan - Fulop (min. 87 Velev), Vașvari, R. Deaconu (min. 50 D. Flores) - Carnat (min. 63 Karanovic), Safranko, Ștefănescu

Chindia Târgoviște (antrenor Viorel Moldovan): Aioani - Benga, Dudea, Leca - Yameogo, Novac, Bic, Negrea (min. 46 Dumitrașcu) - Rață (min. 79 Burlacu) - Neguț, Ivancic (min. 84 Pițian)