Liga 1: Seara confirmărilor pentru ViitorulRăzvan Păsărică / SportPictures.eu
15 Iul 2019

Liga 1: Seara confirmărilor pentru Viitorul

Viitorul a arătat un fotbal-șampanie în partida de pe teren propriu cu Dinamo în fața unui public ce a umplut tribunele arenei din Ovidiu. De partea cealaltă, echipa din Ștefan cel Mare pare că este în continuare în căutarea busolei, valurile de schimbări de la nivelul lotului contrastând flagrant cu omogenitatea din lotul cultivat cu grijă de Gică Hagi și aceasta este una dintre explicațiile pentru înfrângerea dureroasă cu 5-0.

Gabi Iancu a dat startul festivalului de goluri în minutul 9 cu un șut de la limita careului de 16 metri imparabil pentru Straton, apoi în minutul 48 George Ganea a dublat avantajul cu o reluare de mare finețe cu latul la vinclul colțului lung după un assist al lui De Nooier. Golul de 3-0 înscris de Calcan cu un șut deviat ce l-a păcălit pe Straton a declanșat reacția suporterilor dinamoviști, iar incidentele din tribune s-au extins și pe gazon și au determinat întreruperea jocului pentru mai bine de 20 de minute.

Imediat după reluarea jocului Gabi Iancu a înscris cu o lovitură de cap plasată lângă bara din dreapta lui Straton, iar la faza următoare din minutul 70 Eric, pe un spațiu liber generos oferit de mijlocașii dinamoviști, a avut timp să-și pregătească pașii pentru un șut ce l-a învins pe Straton pentru a cincea oară în această seară.

O seară a confirmărilor pentru Viitorul, una în care s-a dovedit încă o dată că inspirația și profesionalismul lui Gică Hagi pune la punct un mecanism ce va avea un cuvânt greu de spus în stabilirea campioanei noului sezon.

FC Viitorul - Dinamo 5-0 (1-0)

Au marcat: G. Iancu (min. 9 și 69), G. Ganea (min. 48), Calcan (min. 66), Eric (min. 70)

FC Viitorul (antrenor Gheorghe Hagi): Tordai - Mladen, Ţîru, P. Iacob (min. 58 Ghiţă), De Nooijer - Vl. Achim, Artean, Houri - G. Iancu, G. Ganea (min. 61 Calcan), Măţan

Dinamo (antrenor Eugen Neagoe): Straton - G. Moura, Klimavicius, Bejan, R. Grigore (min. 46 Sin) - Mrzljak (min. 61 Perovic), Răuţă - Sorescu (min. 51 D. Popa), K. Bru, Moldoveanu - Montini