Liga 1: Se schimbă obiectivul în BănieBogdan Danescu / SportPictures.eu
13 Sep 2015

Liga 1: Se schimbă obiectivul în Bănie

Pe stadionul Extensiv, CS U Craiova a reușit a doua victorie consecutivă din campionat, de această dată în fața propriilor suporteri. Primind vizita CSMS Iași, echipă care după victoria de la Chiajna din etapa a doua a suferit trei înfrângeri în deplasările susținute, elevii lui Emil Săndoi porneau ca favoriți și au arătat-o încă din primele minute ale partidei.

Băluță a lansat primul șut spre poarta lui Grahovac în minutul 5, dat mingea trimisă de la marginea careului de 16 metri a trecut de puțin pe lângă stâlpul din stânga porții ieșene. La numai două minute distanță Ivan se înalță mai bine decât adversarul său și reia cu capul centrarea din corner a lui Zlatinski, deschizând scorul. Cu 10 minute înainte de finalul primei reprize, Madson a pus din nou în pericol poarta ieșenilor cu un șut de la 25 de metri respins în față de Grahovac, dar Nuno Rocha nu a putut să ”ciupească” mingea înainte ca portarul oaspeților să îl blocheze.

După pauză meciul se animă și apar ocazii la ambele porți. Vârful oltenilor a fost blocat din nou de Grahovac în minutul 52, după o pătrundere impetuoasă încheiată cu un șut din marginea careului mic, iar după câteva minute Achim a îndepărtat de pe linia porții un balon pe care scria ”egalare” trimis cu capul din plonjon de la câțiva metri de Enescu. La cealaltă poartă Grahovac se afirmă în două rânduri în dialogul său cu Ivan, o dată la reluarea cu capul din corner din minutul 64, apoi la șutul slab al atacantului, rămas fără suflu după un sprint ce l-a adus în careul ieșean. Bălgrădean își păstrează echipa în avantaj în minutul 70, când a respins cu un reflex inspirat mingea trimisă surprinzător cu capul de Grigorie, iar Bawab aduce bucuria în tribune după ce a transformat cu un șut la vinclu o lovitură liberă de la 19 metri.

Se încheie CS U Craiova – CSMS Iași 2-0 (1-0), scor ce lansează echipa olteană în lupta pentru un loc de play-off după ce în urmă cu două etape se găseau în subsolul campionatului.

CS U Craiova (antrenor Emil Săndoi): Bălgrădean – Achim, Popov, Kay, Vătăjelu – Madson (min. 75 Târcăcop), Mateiu, Zlatinski (min. 87 Curelea) – Băluţă (min. 64 Bawab), Nuno Rocha, Ivan

CSMS Iaşi (antrenor Nicolo Napoli): Grahovac – I. Voicu, Frăsinescu, Mihalache, Bădic (min. 46 Grigorie) – Nuno Viveiros (min. 84 Piccioni), Creţu, Enescu (min. 73 Boiciuc), V. Gheorghe, Boşoi – Golubovic