Liga 1: Roș-albaștrii înving pe litoralRăzvan Păsărică / SportPictures.eu
31 Iul 2016

Liga 1: Roș-albaștrii înving pe litoral

Steaua a profitat de o serie de greșeli ale elevilor lui Gheorghe Hagi și a tranșat în favoarea sa partida din deplasare cu Viitorul.

Venite cu moral diferit după meciurile disputate în cupele europene, Steaua și Viitorul au abordat la victorie meciul de la Ovidiu, iar prima repriză a aparținut gazdelor prin ocaziile ratate și așezarea în teren. Florin Tănase a semnat prima ratare a partidei, în minutul 3 mijlocașul constănțenilor șutând din interiorul careului cu efect la colțul lung, dar Cojocaru a fost atent și a respins. Roș-albaștrii au avut inițiativa în joc, dar construcția a avut de suferit în fața unei echipe bine așezată în teren și cu o linie de mijloc percutantă. Prima fisură în defensiva Viitorului a fost exploatată pragmatic de Tudorie în minutul 29, al cărui plasament i-a permis să reia simplu din 4 metri balonul respins neinspirat de Rîmniceanu la centrarea lui Aganovic. O fază controversată a avut loc în minutul 32, când Florin Tănase calcă pe minge și îl doboară pe Aganovic, arbitrul George Găman a fluierat faul în atac, dar Marin a continuat faza și a șutat în plasa porții lui Cojocaru. Golul este anulat, gazdele contestă decizia, însă Găman rămâne ferm pe poziție și jocul se reia cu lovitură liberă pentru Steaua. Viitorul egalează până la pauză prin Chițu, vârful constănțenilor pivotând în marginea careului stelist și trimițând un șut cu stângul în colțul din stânga jos al porții lui Cojocaru. Era minutul 41 și puștii lui Hagi au reintrat în cărți.

Imediat după pauză Benzar și Carp lovesc transversala la interval de două minute, primul în minutul 51 din lovitură liberă, al doilea în minutul 53 cu o lovitură de cap, și păreau a fi la cârma jocului chiar dacă Reghecampf a efectuat toate cele trei schimbări regulamentare și a trimis în teren jucători cu profil mai ofensiv. Schimbările își văd eficacitatea în minutul 61 când Adi Popa înscrie golul 2 după un assist al lui Tudorie la o fază în care acțiunea verticală a lui Stanciu a prins pe picior greșit defensiva gazdelor. Jocul Viitorului nu are consistența dorită în ofensivă, iar Steaua dă din nou lovitura pe final de meci, Stanciu înscriind cu un șut puternic la colțul lung după un un-doi cu Pintilii la marginea careului lui Rîmniceanu.

Scor final Viitorul – Steaua 1-3 (1-1), rezultat ce anulează punctele la ”adevăr” acumulate în prima etapă de gazde și le oferă un start cu dreptul celor de la Steaua.

Viitorul (antrenor Gheorghe Hagi): Rîmniceanu - Benzar, Ţîru, Carp, Cr. Ganea (min. 80 Nimely)- Brandan (min. 67 G. Iancu) - I. Filip, R. Marin - Purece, Chiţu, F. Tănase (min. 80 Lopez)

Steaua (antrenor Laurențiu Reghecampf): Cojocaru - Tamaş, Toşca, Momcilovic - A. Popa, Bourceanu (min. 48 Pintilii), Sulley, Dan Popescu (min. 46 Enache) - Aganovic (min. 46 N. Stanciu), Tudorie, Hamroun