Liga 1: Rivaldinho semnează o dublă pentru victoria relaxată a ViitoruluiRăzvan Păsărică / SportPictures.eu
25 Iul 2020

Liga 1: Rivaldinho semnează o dublă pentru victoria relaxată a Viitorului

FC Viitorul a câștigat detașat partida de la Ovidiu cu Chindia Târgoviște și cu 42 de puncte are acum 13 lungimi avans față de principala urmăritoare, Academica Clinceni.

În fața unei echipe aflată pe marginea prăpastiei, negri-albaștrii au dominat autoritar primele 45 de minute, startul partidei fiind foarte aglomerat pentru Aioani. Portarul Chindiei a avut trei intervenții importante la șutul din careu al lui Căpușă din minutul 7 și cele ale lui Ganea din minutele 11 și 17, iar în minutul 41 a fost ocrotit de șansă la reluarea din prima la colțul lung a aceluiași Ganea în urma căreia balonul a trecut puțin pe lângă stâlpul din stânga sa. Un minut mai târziu George Ganea scapă de ghinion înscriind din 4 metri după pasa perfectă a lui Căpușă.

Diferența de pe teren s-a reflectat și pe tabelă în minutul 61 atunci când Gabi Iancu și-a urmat instinctul de golgheter și l-a învins pe Aioani cu un șut de la peste 20 de metri, portarul oaspeților reușind doar să devieze ușor balonul de pe traiectoria sa către vinclu. În replică, Daniel Florea a redus diferența cu un șut la firul ierbii de la 20 de metri ce l-a surprins pe Căbuz și speranțele au rămas intacte pentru târgovișteni, însă Rivaldinho a ieșit la rampă și a înscris de două ori. Atacantul constănțenilor a făcut 3-1 în minutul 71 dintr-o poziție similară cu cea a lui Daniel Florea, pentru ca în minutul 83 să înscrie din 15 metri după un un-doi cu Casap.

Victorie fără dubii pentru constănțeni care fixează Chindia pe ultima poziție a clasamentului cu șanse doar teoretice pentru a se salva de la retrogradare.

FC Viitorul - Chindia Târgoviște 4-1 (1-0)

Au marcat: Ganea (min. 42), G. Iancu (min. 61), Rivaldinho (min. 72 și 83)/D. Florea (min. 65)

FC Viitorul (antrenor Gheorghe Hagi): Căbuz – Căpuşă (min. 60 Rivaldinho), Mladen, Ghiţă, De Nooijer – Ciobanu (min. 60 Iacob), Artean, Achim (min. 73 Georgescu) – Iancu, L. Munteanu (min. 60 Casap), G. Ganea (min. 69 Pitu)

Chindia Târgoviște (antrenor Emil Săndoi): Aioani - Martac, Benga, Piţian (min. 74 Diallo), Corbu – Dumitraşcu (min. 58 Mihai), Raţă (min. 74 Dangubic) - Neguţ, Bic (min. 58 Berisha), Piftor (min. 46 Yameogo) - Florea