Liga 1: Revirimentul se amânăRăzvan Păsărică / SportPictures.eu
22 Oct 2018

Liga 1: Revirimentul se amână

Dinamo nu reușește să se rupă din subsolul clasamentului nici după schimbarea de pe banca tehnică. Revenirea lui Mircea Rednic era de așteptat să provoace un șoc în sânul echipei și să deblocheze resurse nebănuite la nivelul fiecărui jucător, însă se pare că efectul întârzie să apară.

În partida din această seară din Ștefan cel Mare contra Dunării Călărași s-a văzut destul de repede că ambiția insuflată nu suplinește carențele tehnice ale jucătorilor. În minutul 22 o lansare a lui Honciu pentru Mediop este interpretată greșit de Mezague, fundașul avea prim-planul însă a încetinit crezând că Penedo va ieși și va respinge, dar vârful oaspeților a continuat cu balonul la picior și după un dribling scurt care l-a culcat pe portarul lui Dinamo a trimis în poarta goală. La poarta cealaltă Straton este ocrotit de șansă la acțiunile lui Sorescu din minutele 27 și 37, iar prima repriză s-a încheiat cu o șarjă a oaspeților în flancul stâng încheiată cu o centrare în mijlocul careului pentru Honciu, dar Popescu intervine și îl blochează în ultimul moment.

Introdus după pauză, Daniel Popa aduce egalarea în minutul 56 cu o lovitură de cap după centrarea lui Sorescu și speranțele renășteau pentru suporterii dinamoviști. Revirimentul nu a fost unul de durată, elevii lui Dan Alexa izbutind să facă față atacurilor gazdelor și ocrotiți de șansă. Un bun exemplu a fost faza din minutul 71 când șutul lui Hanca a fost blocat, apoi Popa a trimis defectuos cu capul din centrarea lui Salomao, iar Șeroni a fost aproape de a înscrie în propria poartă, dar Straton a fost pe fază și a respins în corner. Treptat, călărășenii revin în atac și îi domină pe dinamoviști, care țâșnesc pe contraatac în minutul 89 și după ce Salomao a șutat pe direcția lui Straton, Moldoveanu a nimerit bara din stânga portarului oaspeților.

Se încheie Dinamo – Dunărea Călărași 1-1 (0-1), remiză ce menține echipa gazdă pe locul 12 cu 14 puncte, cu două mai puțin decât Concordia, echipă pe care o va întâlni lunea viitoare în ultima partidă a turului sezonului regulat al campionatului.

Dinamo (antrenor Mircea Rednic): Penedo - Hanca, M. Popescu, Mezague, Olteanu - Cooper, Gomelt (min. 46 D. Popa) - Sorescu (min. 70 Delorge), Grozav, Salomao - Subotic (min. 59 R. Moldoveanu)

Dunărea Călărași (antrenor Dan Alexa): Straton - Gligorov, Şeroni, Dobrosavlevici, D. Ispas - S. Pană, Bourceanu (min. 59 Cucu) - A. Munteanu, Honciu (min. 85 Clemence), Carnat (min. 81 Simion) - N. Mediop