Liga 1: Revirimentul oltenilorRăzvan Păsărică / SportPictures.eu
20 Sep 2015

Liga 1: Revirimentul oltenilor

CS U Craiova a reușit să lege trei victorii consecutive în campionat dintre care două în deplasare, performanță ce îi apropie la numai un punct de ultimul loc de play-off. Victoria de astăzi în deplasarea de la Ploiești le consolidează moralul elevilor lui Emil Săndoi, concomitent cu năruirea speranțelor pentru cei de la Petrolul, ce ocupă în continuare ultima poziție a clasamentului și din cauza celor 6 puncte de penalizare.

Oltenii au dominat prima repriză a partidei de pe stadionul ”Ilie Oană” în special după ce au reușit să înscrie repede, în minutul 2, prin Ivan, la capătul unei curse de 45 de metri finalizată cu un șut la colțul lung printre fundașii gazdelor, ce l-a surprins pe Pecanha. O lovitură liberă executată de Nepomuceno în minutul 22 a fost singura ocazie a gazdelor în prima repriză, care au cerut penalty la o cădere prea ușoară a lui Moussa în ultimul minut de joc.

În partea a doua a meciului oltenii au avut un penalty refuzat de arbitrul Marcel Bîrsan, care a considerat regulamentară intrarea lui Benga la Bawab. Era minutul 60 și la 8 minute distanță au fost circumstanțe de penalty la cealaltă poartă la intervenția lui Vătăjelu la Farina, dar nici de această dată centralul nu a indicat punctul cu var. Finalul le aparține ”lupilor galbeni”, Farina fiind cel mai aproape de a înscrie cu o lovitură de cap ce a trecut pe lângă stâlpul din dreapta lui Bălgrădean. Eliminarea lui Zlatinski pentru tragere de timp a venit prea târziu, în al treilea minut de prelungiri, pentru ca gazdele să poată întoarce rezultatul.

S-a terminat Petrolul – CS U Craiova 0-1 (0-1), rezultat ce adâncește criza ploieștenilor.

Petrolul Ploieşti (antrenor Eusebiu Tudor): Pecanha - Beţa (min. 76 Varga), Benga, Genev, Faug-Porret - Marinescu, Bucşa - Peteleu (min. 42 Farina), Zoubir, Nepomuceno (min. 64 Tamuz) - Moussa

CS U Craiova (antrenor Emil Săndoi): Bălgrădean - Achim, Kay (min. 51 Acka), Popov, Vătăjelu - Nuno Rocha, Mateiu, Zlatinski, Ivan (min. 59 Băluţă) - Curelea (min. 85 Herghelegiu), Bawab