Liga 1: Remiză spectaculoasă în derby-ul play-out-uluiRăzvan Păsărică / SportPictures.eu
27 Iun 2020

Liga 1: Remiză spectaculoasă în derby-ul play-out-ului

Duelul primelor clasate din play-out disputat la Sf. Gheorghe între Sepsi OSK și FC Viitorul s-a încheiat cu o remiză foarte spectaculoasă în care s-a înscris de 6 ori.

Constănțenii au început perfect partida cu un gol din penalty înscris de Gabi Iancu în minutul 11. Arbitrul Sorin Antonie a indicat punctul cu var după o fază în care inițial Niczuly a scos de sub transversală balonul trimis de Artean, apoi la reluarea cu capul de Rivaldinho Carnat a lovit mingea cu mâna. Veniți după o victorie reconfortantă în Cupa României contra Politehnicii iași în manșa tur a semifinalei, jucătorii formației gazdă s-au aruncat în atac în căutarea egalării și Lorand Fulop a trecut în două rânduri pe lângă aceasta în faze succesive derulate în minutul 15, în ambele fiind protagonist fundașul Ghiță, autorul unui marcaj prea larg. Cu toate acestea, Ghiță a înscris pentru 0-2 în minutul 17 cu un voleu excelent din colțul careului mic după un corner executat la bara a doua de Gabi Iancu și jocul părea că se îndreaptă către o victorie lejeră a trupei lui Gică Hagi. Covăsnenii au ridicat fruntea din pământ și au continuat să muncească pe teren, reușind să reducă din diferență până la pauză prin golul lui Lorand Fulop din minutul 42. Atent la o centrare din corner a fratelui său Istvan, Lorand a reluat din careul mic taxând indecizia fundașilor constănțeni și a lui Căbuz.

Imediat după pauză, în minutul 48 Carnat vede al doilea cartonaș galben și misiunea gazdelor se îngreuna, apoi a devenit aproape imposibilă din minutul 58 după o fază de antrenament a constănțenilor. Un contraatac dus de Dussaut și Gabi Iancu a fost continuat cu pasa decisivă a celui din urmă pentru Cosmin Matei, care a reluat simplu din 6 metri și a mărit din nou avantajul oaspeților. Munca de Sisif a elevilor lui Leo Grozavu, care a văzut meciul din tribună suspendat fiind, a continuat și a dat roade, în cele din urmă. O imprudență a lui Artean în propriul careu a dus la un fault evident asupra lui Safranko, iar Vașvari a transformat cu clasă penalty-ul acordat de Sorin Antonie. Pe final de meci insistența și încrederea covăsnenilor a fost răsplătită de golul egalării reușit de Safranko în minutul 86 cu o lovitură de cap din unghi, din apropierea stâlpului din dreapta lui Căbuz, fază la care portarul oaspeților are partea sa de vină.

Așadar, o remiză de moral pentru Sepsi OSK și o victorie scăpată printre degete de Viitorul, o lecție pentru ambele formații și o avertizare pentru adversarii lor, deoarece nivelul fotbalului prestat a fost net superior celorlalte competitoare din play-out.

Sepsi OSK Sf. Gheorghe - FC Viitorul 3-3 (1-2)

Au marcat: L. Fulop (min. 42), Vașvari (min. 65 pen.), Safranko (min. 86)/G. Iancu (min. 11 pen.), Ghiță (min. 17), C. Matei (min. 58)

Sepsi OSK Sf. Gheorghe (antrenor Leo Grozavu): Niczuly – Carnat, Bouhenna, Tincu, Fl. Ștefan – Vașvari (min. 65 Velev) – C. Popescu (min. 32 Ștefănescu), I. Fulop (min. 46 Achahbar), L. Kovacs (min. 79 Csiszer), L. Fulop – Karanovic (min. 46 Safranko)

FC Viitorul (antrenor Gheorghe Hagi): Căbuz – R. Boboc (min. 56 Dussaut), Mladen, V. Ghiță, Cr. Ganea – A. Ciobanu, Artean (min. 67 P. Iacob), V. Achim (min. 59 De Nooijer) – G. Iancu, Rivaldinho (min. 67 L. Munteanu), C. Matei (min. 67 Chițu)