Liga 1: Remiza, specialitatea casei pentru covăsneniBogdan Balas / SportPictures.eu
20 Feb 2021

Liga 1: Remiza, specialitatea casei pentru covăsneni

Remiza pare a fi specialitatea casei pentru Sepsi OSK Sf. Gheorghe, covăsnenii bifând al șaselea rezultat de egalitate consecutiv la finele jocului de pe teren propriu de astăzi cu Academica Clinceni.

Partida a început cu o fază litigioasă în careul oaspeților, Safranko solicitând penalty la un fault al lui Gardos, fundașul ilfovenilor lovindu-l cu cotul în ceafă în săritura pentru duelul aerian pentru balon. Arbitrul Sebastian Colțescu a lăsat jocul să continue, chiar dacă atacantul gazdelor a rămas căzut mai mult timp la pământ. Jocul a continuat în dominarea gazdelor, care își trec în cont două șuturi ale lui Petrila, unul peste poartă în minutul 33 și unul din unghi, respins de Vâlceanu în minutul 41, apoi portarul oaspeților s-a evidențiat cu un reflex de excepție în minutul 44 la lovitura de cap a lui Tincu venită în urma unui corner.

Repriza secundă începe cu o ocazie a oaspeților în minutul 51 după o lovitură liberă și un carambol în meleul din fața porții lui Niczuly, însă Cristian Tănase nu a găsit în două rânduri o traiectorie potrivită pentru a trimite balonul în plasă. Ocaziile se succed, apoi, în careul Academicii, prima apărând în minutul 53 când Safranko a reluat de la 12 metri din prima și Vâlceanu a respins cu o nouă paradă de excepție. Mitrea (min. 58), Safranko (min. 62), Petrila (min. 66) și Golofca (min. 69) dau emoții în careul lui Vâlceanu, care are o nouă intervenție senzațională în minutul 77 la șutul din 6 metri trimis de Chunchukov.

S-a încheiat 0-0, iar covăsnenii au 13 remize din 24 de etape disputate și doar trei înfrângeri, performanță ce îi menține pe locul 4 cu 37 de puncte, în timp ce Academica face 35 de puncte și ocupă locul 6 cu un avans de 5 puncte față de principala urmăritoare.

Sepsi OSK Sf. Gheorghe - Academica Clinceni 0-0 (0-0)

Sepsi OSK Sf. Gheorghe (antrenor Leo Grozavu): Niczuly – Deligiannidis, Bouhenna, B. Mitrea, Ştefănescu – Golofca, Tincu, Eder Gonzalez – Petrila, Safranko, Achahbar

Academica Clinceni (antrenor Ilie Poenaru): Vâlceanu – Pashov, Bilali, Gardoş, Dobrescu – A. Popa (min. 68 C. Tănase), Ventura, L. Dumitriu (min. 68 Cascini), A. Cordea – Chunchukov, Longher (min. 7 Rusescu, min. 82 Achim)