Liga 1: Remiză și discuții pe tema arbitrajuluiRăzvan Păsărică / SportPictures.eu
14 Sep 2019

Liga 1: Remiză și discuții pe tema arbitrajului

Dinamo a revenit pe Arena Națională cu o remiză în partida cu FC Botoșani. Dacă pentru alb-roșii a fost prima înregistrată în 9 etape, pentru moldoveni este cea de-a șasea și a cincea în ultimele șase etape în care elevii lui Marius Croitoru au uitat să câștige.Cu toate acestea, moldovenii puteau pleca cu toate cele trei puncte ținând cont că partida a fost grevată de greșelile de arbitraj ale arbitrului George Rădulescu, trei penalty-uri neacordate botoșenenilor și un cartonaș roșu neacordat de ”central” lui Neicuțescu în primul minut de joc putând schimba soarta partidei.

După numai 16 secunde de la primul fluier al arbitrului, Neicuțescu l-a lovit cu cotul în săritură pe Chindriș și a scăpat doar cu ”galben”, dinamoviștii continuând să evolueze în efectiv complet. Cu o linie de mijloc mai mobilă și cu Sofiane Moussa în avanposturi combativ în linia defensivă a gazdelor, FC Botoșani a controlat o bună parte din prima repriză și a ratat în minutul 38 o dublă ocazie prin Moussa și apoi Ongenda. Dinamo a avut un gol anulat corect pe motiv de ofsaid la Montini în minutul 44, apoi în minutul 58 Sorescu a reușit să deschidă scorul cu o lovitură de cap din colțul careului mic în urma unei centrări perfecte la bara a doua trimisă de Neicuțescu. Putea fi 2-0 în minutul 64 la o acțiune de contraatac, dar balonul trimis din cădere de Sorescu de la peste 25 de metri l-a depășit pe Pap și a trecut pe lângă poartă. Egalitatea a fost restabilită în minutul 65 atunci când șutul lui Ongenda de la 25 de metri a fost respins de Piscitelli în față, direct în bocancul lui Moussa care a reluat simplu în plasă. Moldovenii au controlat finalul de meci pe fondul unui recul în exprimare al gazdelor și puteau beneficia de lovituri de pedeapsă în trei situații: în minutul 78 Ciubotariu l-a lovit în spate pe Chindriș în urma unui duel aerian, apoi în minutul 84 Moldoveanu l-a atacat din spate pe Mihai Roman în interiorul careului, dar ”centralul” a dictat lovitură liberă din afara careului, iar în ultimul minut al prelungirilor Fabbrini a intervenit asupra lui Mihai Roman în careu, dar George Rădulescu a lăsat jocul să continue. Așadar, cele două formații și-au împărțit punctele și Dinamo rămâne pe locul 9 cu 10 puncte, iar FC Botoșani revine pe 6 cu 12 puncte.

Dinamo București - FC Botoşani 1-1 (0-0)

Au marcat: Sorescu (min. 58)/Sofiane Moussa (min. 65)

Dinamo (antrenor Dusan Uhrin): Piscitelli - Ciobotariu, Klimavicius, M. Popescu, Corbu - I. Filip - Sorescu (min. 82 Moldoveanu), Nistor, Fabbrini, Neicuţescu (min. 74 D. Popa, min. 90 Răuţă) - Montini

FC Botoșani (antrenor Marius Croitoru): Pap - Haruţ, A. Miron, Chindriş, A. Ţigănaşu - Rodriguez, E. Papa - Ashkovski (min. 82 Keyta), Ongenda (min. 90+2 Pierce), Ofosu (min. 74 M. Roman) - Sofiane Moussa