Liga 1: Remiză previzibilăIonuț Tabultoc / SportPictures.eu
04 Oct 2019

Liga 1: Remiză previzibilă

Reginele egalurilor în campionat, FC Botoșani și Sepsi OSK Sf. Gheorghe au remizat în nordul Moldovei după o rețetă clasică.

Gazdele au avut o prestație palidă în primele 45 de minute în care nu au avut decât o jumătate de ocazie în ultimul minut înainte de pauză, o lovitură de cap pe spate a lui Chindriș ce a trimis balonul puțin pe lângă bara de la colțul lung. În schimb, covăsnenii au început hotărâți partida și s-au apropiat periculos încă din minutul 2 cu șutul de la 20 de metri al lui Deaconu reținut de Pap, pentru ca portarul botoșenean să bifeze încă o intervenție bună în minutul 14 la lovitura de cap a lui Carnat. Apărătorul buturilor și-a câștigat statutul de cel mai bun jucător al gazdelor în minutul 26 atunci când a respins în două faze consecutive șuturile periculoase ale lui Vașvari și Deaconu, însă nu a avut ce face în minutul 54 la penalty-ul transformat de Vașvari, lovitura de pedeapsă fiind acordată de arbitrul Ovidiu Hațegan pentru hențul lui Holzmann.

Forțați să iasă la atac, botoșenenii au fost impulsionați de intrarea lui Mihai Roman, cel care a fost aproape de egalare în minutul 72 cu o lovitură liberă bătută la colțul scurt și scoasă de pe linia porții de Fejer. Douăsprezece minute mai târziu experimentatul atacant al moldovenilor a speculat o pasă înapoi neinspirat trimisă de Kilyen și după ce l-a driblat pe Fejer a trimis în plasă spre bucuria suporterilor botoșeneni. Minutele de prelungiri sunt interzise cardiacilor, Velev șutând în plasa laterală dintr-o poziție foarte bună în minutul 90+2, iar două minute mai târziu Halkiadakis lovind în plin bara din stânga lui Fejer cu un șut din interiorul careului de 16 metri.

S-a încheiat 1-1, cea de-a șaptea remiză a botoșenenilor din 12 partide disputate și cea de-a noua pentru covăsneni, cele două echipe situându-se pe locurile 6, respectiv 7 în clasament.

FC Botoșani - Sepsi OSK Sf. Gheorghe 1-1 (0-0)

Au marcat: M. Roman (min. 84)/Vașvari (min. 54 pen.)

FC Botoșani (antrenor Marius Croitoru): Pap - Patache, Haruț, Chindriș, Holzmann - Rodriguez, Papa - Ofosu, Ongenda (min. 64 Halkiadakis), Ashkovski (min. 58 M. Roman) - Moussa (min. 74 Cimpanu)

Sepsi OSK Sf. Gheorghe (antrenor Csaba Laszlo): Fejer - Kilyen, Bouhenna, Tincu, Ștefan - R. Deaconu (min. 77 D. Flores), Vașvari, Velev, Carnat (min. 71 Salli) - Karanovic (min. 90+3 Diakhite), Safranko