Liga 1: Remiză pe litoral, bucurie în capitalăRăzvan Păsărică / SportPictures.eu
02 Feb 2018

Liga 1: Remiză pe litoral, bucurie în capitală

Remiză la Ovidiu în meciul zilei la reluarea campionatului Ligii 1. Venite după perioada de pregătire, era de așteptat ca ambele echipe, FC Viitorul și Astra Giurgiu, să arate poftă de joc și să ofere un adevărat spectacol publicului care a profitat de vremea de primăvară autentică și a venit să-și susțină favoriții.

Din păcate, miza jocului – consolidarea poziției în zona play-off – și-a pus amprenta și prima greșeală a fost speculată de oaspeți, apoi s-au cantonat în defensivă. O pasă la portar riscantă trimisă de debutantul Căpușă l-a pus pe Florentin Matei în postura de unu la unu cu Cojocaru, iar portarul gazdelor l-a faultat evident, în disperare de cauză. Tot Florentin Matei a transformat penalty-ul și giurgiuvenii au trecut la conducere încă din minutul 10. Cu Ianis Hagi dirijor în teren, Viitorul crește treptat presiunea la poarta lui Iliev, însă tot oaspeții au ocazii mai clare la șutul ”țopăit” din voleu al lui Dandea, apoi Polczak a reluat cu capul puțin peste transversală. Finalul reprizei aparține elevilor lui Gică Hagi: Ianis solicită penalty în minutul 40, dar Marius Avram decide că nu a fost, apoi în minutul 43 ”fiul rătăcitor” lovește stâlpul din stânga lui Iliev dintr-o lovitură liberă de la 25 de metri. Egalarea vine în chiar ultimul minut al primei părți, autor Chițu cu o lovitură de cap de la 6 metri după o centrare de manual a lui Lima Duarte.

Viitorul desenează frumos pe gazon în repriza secundă, dar Iliev câștigă două dueluri cu Chițu și are noroc la șuturile lui Ianis Hagi și Cristi Ganea și păstrează neschimbată tabela până la finalul partidei.

Scor final FC Viitorul – Astra 1-1 (1-1), un rezultat ce convine echipei de pe locul 7, Dinamo București, care are ocazia ca mâine să treacă pe loc de play-off.

FC Viitorul (antrenor Gheorghe Hagi): Cojocaru - Căpușă (min. 70 Voduț), Țîru, Hodorogea, Cr. Ganea - Cicâldău, C. Băluță (min. 79 Mladen), Vână - Chițu, Ianis Hagi, Lima Duarte (min. 74 Ciobanu)

Astra Giurgiu (antrenor Edi Iordănescu): Iliev - Belu-Iordache, Bejan, Polczak, Al. Stan - Mrzljak, Dandea - L. Buș (min. 83 Radunovic), Fl. Matei (min. 73 Biceanu), Balaure (min. 59 Butean) - Urko Vera

În primul meci al zilei și al sezonului de primăvară, Sepsi OSK Sfântu Gheorghe a învins la Ploiești pe ACS Poli Timişoara cu un gol înscris de Hadnagy în minutul 87. Reușita a pornit de la pasa lungă a portarului Rîmniceanu și devierea cu capul a lui Kuku, reluarea din voleu a vârfului gazdelor l-a surprins fără replică pe Curileac, goalkeeper-ul oaspeților. Sepsi OSK Sfântu Gheorghe - ACS Poli Timişoara 1-0 (0-0), o victorie repurtată de o echipă cu un lot remaniat masiv în pauza competițională și care ia o doză importantă de moral din perspectiva play-out-ului.