Liga 1: Remiză la BotoșaniIonut Tabultoc / SportPictures.eu
14 Apr 2017

Liga 1: Remiză la Botoșani

Concordia Chiajna obține a treia remiză succesivă după un 1-1 înregistrat pe terenul celor de la FC Botoșani.

Cu Leo Grozavu în tribune, suspendat de comisia de disciplină după episodul Golofca, moldovenii au deschis scorul în minutul 10 după o colaborare a lui Mihai Roman cu Golofca în flancul drept încheiată cu o centrare a primului pentru Târnovan care a reluat din cădere imparabil pentru Bălgrădean. Situația putea fi radical schimbată dacă în minutul 3 dintr-o situație oarecum similară centrarea lui Feussi de pe dreapta reluată de Serediuc nu ar fi fost scoasă cu un reflex excepțional de Cobrea. Tot Târnovan putea majora scorul în minutul 27, șutul său de la limita careului Concordiei trecând puțin peste transversala porții lui Bălgrădean.

Egalarea a survenit în minutul 66 după un slalom al lui Grădinaru în flancul drept încheiat cu o centrare în careul mic pentru Munteanu, reluarea acestuia din cădere lăsându-l fără replică pe portarul gazdelor. Ovidiu Herea a avut în bocanc golul victoriei în minutul 84, dar șutul său a trecut mult pe lângă buturile botoșenene.

S-a terminat FC Botoșani - Concordia Chiajna 1-1 (1-0), remiză ce îi mențne în continuare pe ilfoveni pe loc de retrogradare, iar pe moldoveni îi îndepărtează de câștigarea play-out-ului.

FC Botoșani (antrenor Leo Grozavu): Cobrea – Pațache (min. 77 Moruțan), Miron, Burcă. Muşat - Vaşvari, Endrick (min. 46 Bordeianu) - M. Roman, Târnovan (min. 46 Kuku), L. Buş - Golofca

Concordia Chiajna (antrenor Dan Alexa): Bălgrădean - Koenders, Dobrosalevici, Bejan, Feussi (min. 77 Ciobanu) - Albu (min. 61 Ov. Herea), R. Costin - Grădinaru, Cristescu, Serediuc (min. 46 Munteanu) - Pena