Liga 1: Remiză în duelul veteranilorRăzvan Păsărică / SportPictures.eu
21 Aug 2016

Liga 1: Remiză în duelul veteranilor

Duelul de la Voluntari dintre FC Voluntari și Pandurii Târgu Jiu a adus față în față doi ”regista” autentici, din păcate aflați la apusul carierei. Cernat, folosit ca vârf de Florin Marin în garnitura ilfovenilor, și Sânmărtean, un pic mai mult de o oră în teren pentru gorjeni, nu au putut modifica tabela.

Jucătorul Pandurilor a deschis dialogul cu adversarul său în minutul 22 cu un șut din afara careului ce nu a prins cadrul porții lui Bornescu. Cernat a dat replica în minutul 38 cu un șut din lovitură liberă ce i-a dat emoții lui Lazar, dar balonul trimis de el a trecut puțin pe lângă stâlpul din stânga portarului echipei oaspete.

În debutul reprizei secunde Sânmărtean ratează execuția și șutul său din minutul 53 trece mult pe lângă, în timp ce trei minute mai târziu Cernat execută o nouă lovitură liberă, însă de data aceasta preferă să-l angajeze în careu pe Ivanovici, al cărui șut din întoarcere este trimis pe direcția lui Lazar, care reține simplu. Gorjenii se apropie periculos de buturile adverse prin Țucudean, a cărui reluare cu capul în urma centrării din corner a lui Voiculeț îl determină pe Bornescu să respingă în extremis în corner de lângă bara din dreapta sa, mai ales că mingea venise cu pământul. Arbitrul Alexandru Tudor a anulat gazdelor un gol pe motiv de ofsaid în minutul 67 pentru o poziție afară din joc a lui Balaur, apoi nu sancționează două hențuri în careu la Bunoza și Grecu în minutele 74 și respectiv 78. Partida se încheie cu o lovitură liberă executată de Cernat și respinsă în corner de Lazar, tabela îndicând la finalul celor patru minute de prelungiri același scor ca la primul fluier, FC Voluntari – Pandurii 0-0.

FC Voluntari (antrenor Florin Marin): Bornescu - Filipov, I. Balaur, Maftei, Cazan (min. 67 Căpăţână) - Moke, Novac (min. 90+2 Lungu) - Ivanovici, Marinescu, Popadiuc (min. 75 Voduţ) - Cernat

Pandurii Târgu Jiu (antrenor Petre Grigoraş): D. Lazar - Pleasca, Buijs, Bunoza, Grecu - Obodo, Mrzljak - Trifu (min. 85 Piţian), Herea (min. 63 Munteanu), Sânmărtean (min. 63 Voiculeţ) - Ţucudean