Liga 1: Remiză în derby-ul etapeiRăzvan Păsărică / SportPictures.eu
04 Apr 2021

Liga 1: Remiză în derby-ul etapei

Sub ploaia rece de la Giurgiu, FCSB și Universitatea Craiova au remizat fără gol în capul de afiș al penultimei etape a sezonului regulat. Cu mulți dintre titulari reveniți de la loturile naționale, FCSB a arătat o altă față decât cea din victoria relaxată contra CFR-ului și a fost dominată de formația olteană aflată în căutarea primei victorii împotriva roș-albaștrilor.

Vlad a fost din nou providențial între buturile celor de la FCSB și a reținut fără probleme șutul deviat al lui Cicâldău (min. 6), reluarea cu capul a lui Ivan (min. 16) și șutul lui Mateiu de la 25 de metri (min. 23). Primul șut mai periculos al gazdelor a apărut abia în minutul 43 la lovitura liberă executată de Florin Tănase, elevii lui Anton Petrea găsind cu greu soluții de a se apropia de careul oltenilor.

Oaspeții încep tot în ofensivă partea a doua a jocului și în minutul 49 Camara pătrunde vertical spre poarta lui Vlad, dar alege varianta pasei în lateral pentru Baiaram și Crețu a avut timp să intervină și să îndepărteze pericolul, apoi patru minute mai târziu Vlad a blocat șutul lui Ivan, scăpat pe contraatac. Minutul 60 aduce un penalty pentru olteni, arbitrul Adrian Cojocaru indicând punctul cu var după ce Miron l-a acroșat pe Ivan în mijlocul careului. Responsabilitatea execuției i-a aparținut lui Cicâldău, însă Vlad a intuit colțul și a scos de la rădăcina barei din stânga sa balonul trimis de oltean după un elan scurt. Ivan ratează din nou în minutul 72, centrarea lui Vătăjelu fiind reluată din prima peste transversală, apoi în minutul 84 a venit rândul lui Tănase să irosească o șansă imensă de a deschide scorul. Centrarea lui Crețu la bara a doua a fost reluată prea relaxat de la 6 metri cu latul de decarul gazdelor și i-a permis lui Pigliacelli să respingă cu piciorul. În prelungiri Ivan „înțeapă” balonul din 7 metri și îl trimite peste transversală, pentru ca la cealaltă poartă un un-doi între Crețu și Vînă îl lasă pe primul singur cu Pigliacelli, dar fără spațiu de manevră și portarul oltenilor l-a blocat.

S-a încheiat 0-0, un rezultat care îi nemulțumește pe olteni, care nu au putut profita de lipsa de consistență a FCSB-ului pentru a se apropia în clasament.

FCSB - Universitatea Craiova 0-0 (0-0)

FCSB (antrenor Anton Petrea): Vlad - Ov. Popescu (min. 46 Creţu), Miron, I. Cristea, Radunovici (min. 46 Panţîru)  - Olaru, Şut (min. 89 Simion), Oaidă (min. 46 Vînă) - Moruţan, Fl. Tănase, Oct. Popescu (min. 68 Istrate)

Universitatea Craiova (antrenor Marinos Ouzounidis): Pigliacelli - Vlădoiu, Papp (min. 70 Bălaşa), M. Constantin, Vătăjelu - Mateiu, Nistor - Camara (min. 86 Căpăţână), Cicâldău (min. 86 Bic), Baiaram (min. 79 Koljici) - A. Ivan