Liga 1: Remiză în derby-ul SibiuluiValentin Macrea / SportPictures.eu
04 Oct 2020

Liga 1: Remiză în derby-ul Sibiului

Jorge Costa a debutat cu o remiză la cârma celor de la Gaz Metan Mediaș, derby-ul sibian cu FC Hermannstadt încheindu-se la egalitate, 1-1.

Formația oaspete a dat startul ratărilor cu un șut al lui Sîntean scos de sub transversală de Buzbuchi în minutul 5, dialogul dintre cei doi repetându-se în minutul 16, iar două minute mai târziu Opruț putea profita de o respingere greșită a portarului medieșenilor, însă Droppa a fost atent și a respins balonul trimis puternic de fundașul stânga. Gazdele au dominat finalul de primă repriză și după Figueiredo a prins șutul din prima al lui Pambou din minutul 41, portarul sibienilor a fost învins de Cardoso două minute mai târziu cu un șut din marginea careului trimis direct la rădăcina barei din stânga acestuia.

Elevii lui Ruben Albes forțează în startul părții secunde, Bačo respinge in extremis șutul lui Jo Santos din minutul 54, dar patru minute mai târziu același Jo Santos înscrie cu un șut din 6 metri după o aruncare de la margine prelungită cu capul pe spate de Viera. Opruț a fost aproape de a-i aduce pe sibieni în avantaj în minutul 69, dar mingea lovită de el de la marginea careului a mângâiat vinclul porții lui Buzbuchi, iar trei minute mai târziu a fost rândul gazdelor să rateze o șansă imensă prin Pambou, șut slab din careu respins cu piciorul de Figueiredo.

Remiza a mulțumit până la urmă ambele formații, care și-au împărțit perioadele de dominare, cu un plus de periculozitate în acțiuni pentru oaspeți.

Gaz Metan Mediaș - FC Hermannstadt 1-1 (1-0)

Au marcat: Cardoso (min. 43)/Jo Santos (min. 58)

Gaz Metan Mediaș (antrenor Jorge Costa): Buzbuchi – Butean, Larie, Bačo, Trif (min. 64 Velisar) – Droppa (min. 62 Alceus) – Ciocan (min. 74 R. Romeo), R. Deaconu, Pambou, Plumbuitu (min. 7 Sambu, min. 63 Chamed) – Cardoso

FC Hermannstadt (antrenor Ruben Albes): Figueiredo – C. Belu (min. 74 Bastos), O. Viera, I. Stoica, R. Opruţ – Dâlbea, Romario – Caiado (min. 77 Elbers), Sîntean (min. 46 Mayoral), Jo Santos – F. Fortes