Liga 1: Remiză în debutul noii ediții de campionatMircea Rosca / SportPictures.eu
21 Iul 2018

Liga 1: Remiză în debutul noii ediții de campionat

Stadionul ”Constantin Rădulescu” din Gruia a fost scena pe care noua ediție de campionat a Ligii 1, a 101-a în istoria fotbalului românesc, s-a deschis în mod oficial. Campioana CFR Cluj a primit vizita celor de la FC Botoșani, rezultatul fiind 1-1 (1-0), golurile aparținându-le lui Vinicius în minutul 26 și respectiv Fulop în minutul 48.

Aflați la al doilea meci oficial cu Edi Iordănescu la cârma echipei, clujenii au controlat integral partida și au ratat imens. Deschiderea de scor s-a realizat dintr-o fază fixă, după un corner bătut scurt Camora centrând perfect pentru Vinicius în centrul careului oaspeților, reluarea cu capul a fundașului lăsându-l fără replică pe Pap. Cu mari probleme la construcția fazei ofensive, botoșenenii reușesc să egaleze la trei minute după pauză dintro fază pornită de la centrarea bună a grecului Soiledis ce a ajuns la Mihai Roman II, reluarea acestuia cu capul, din unghi, a fost respinsă de Arlauskis în fața porții, acolo unde Fulop a reluat simplu în plasă. În căutarea golului victoriei tripleta Deac – Țucudean – Omrani ratează ocazie după ocazie în timp ce oaspeții au avut o unică mare ocazie, în minutul 79 Fulop, perfect lansat de Golofca cu o pasă printre fundașii clujeni, trimite pe lângă bara de la colțul lung.

Două echipe cu tonus diferit au încheiat la egalitate prologul campionatului, CFR Cluj – FC Botoșani 1-1 (1-0), dar clujenii trebuie să regleze rapid mecanismul deoarece marți primesc vizita suedezilor de la Malmo într-un meci contând pentru turul 2 preliminar al UEFA Champions League.

CFR Cluj (antrenor Edi Iordănescu): Arlauskis - Manea, Vinicius, Mureşan, Camora - Culio, Hoban (min. 81 Males), Djokovic (min. 60 Costache) - Deac (min. 90+3 De Luca), Ţucudean, Omrani

FC Botoşani (antrenor Costel Enache): Pap - Patache, Miron, Burcă, Soiledis - Rodriguez, Oaidă - Roman I (min. 70 Chitoșcă), L. Fulop (min. 82 Dumitraş), Golofca (min. 90+3 Chindriş) - Roman II