Liga 1: Remiză în BănieCosmin Dan / SportPictures.eu
01 Dec 2015

Liga 1: Remiză în Bănie

Pe Extensivul din Bănie, CS U Craiova s-a împotmolit în partida cu ACS Poli Timișoara în cursa sa pentru un loc de play-off. După înfrângerea usturătoare de la Ovidiu cu Viitorul, elevii lui Emil Săndoi au intrat în teren hotărâți să ia cele trei puncte care să-i ducă cel puțin temporar pe locul 6 în fața celor de la ASA, însă terenul greu, vântul și o echipă a Timișoarei determinată să se îndepărteze cât mai mult de zona minată a clasamentului au fost obstacole mult prea mari pentru juveți.

Două lovituri libere au fost cele mai mari ocazii pentru ei în prima repriză, Zlatinski în minutele 10 și 32 fiind aproape de deschiderea scorului. Cu toate acestea, oaspeții sunt cei care modifică primii tabela în minutul 42 dintr-un penalty acordat de Cristian Balaj pentru faultul lui Achim la Curtean. Lovitura de pedeapsă a fost transformată de Hernandez, care l-a executat cu sânge rece pe Bălgrădean cu un șut pe jos în partea stângă, portarul gazdelor alegând să sară în partea opusă.

După pauză Rufino putea duce scorul la 2-0, dar șutul său a fost respins cu o paradă de efect și în același timp eficientă de Bălgrădean. Craiovenii obțin egalarea în minutul 57 la o fază finalizată subtil de Nuno Rocha. În interiorul careului oaspeților Mateiu a dat o pasă cu călcâiul pentru Bancu, iar acesta a centrat din apropierea liniei de tușă în careul mic de unde vârful craiovean a reluat scurt printre picioarele lui Kirschstein de lângă un Cânu fără reacție. Zece minute mai târziu Poli rămâne în 10 după eliminarea lui Melinte pentru al doilea cartonaș galben, însă gazdele nu au mai avut coerența necesară pentru a destrăma din nou defensiva bănățeană.

S-a încheiat CS U Craiova – ACS Poli Timișoara 1-1 (0-1), al treilea rezultat pozitiv al bănățenilor și a doua remiză consecutivă a oltenilor pe teren propriu.

CS U Craiova (antrenor Emil Săndoi): Bălgrădean - Achim, Popov, Iliev, Vătăjelu - Mateiu, Madson (min. 75 Curelea), Zlatinski, Bancu (min. 67 Băluţă) - Ivan (min. 86 Herghelegiu), Nuno Rocha

ACS Poli (antrenor Florin Marin): Kirschstein - Melinte, Luchin, Scutaru (min. 30 Cânu), D. Popescu - O. Popescu, Llorente, Hernandez (min. 72 Belu), Curtean - Rufino (min. 64 Sarmov), Zicu