Liga 1: Remiză în ArdealValentin Macrea / SportPictures.eu
29 Apr 2017

Liga 1: Remiză în Ardeal

ASA Târgu Mureș nu reușește să obțină a doua victorie în play-out și termină din nou la egalitate pe teren propriu, de data aceasta în compania celor de la Gaz Metan Mediaș.

În căutare disperată de puncte, mureșenii au fost prea puțin agresivi și în primele 45 de minute nu au contat în atac decât prin șutul din careu al lui Bănel Nicoliță din minutul 13 ivit în urma unei lovituri de colț executată de Gorobsov. În minutul 35 Sin a solicitat lovitură de la 11 metri după contactul din careu cu Danci, dar arbitrul Ionuț Coza a considerat că nu sunt condițiile îndeplinite și a lăsat jocul să continue. Oaspeții nu au contribuit nici ei prea mult la spectacol și au avut abia în minutul 43 un șut de la distanță după un contraatac, Crețu încercând să-l surprindă pe Pap cu un lob de la peste 30 de metri, însă nu a prins cadrul porții. E

ric a încercat să-l surprindă pe portarul gazdelor drect din lovitură liberă în minutul 48, jocul întețindu-se abia în ultimul sfert de oră. În minutul 76 Lupu pătrunde de la mijlocul terenului până în careul lui Pap, dar nu îl poate învinge pe portarul gazdelor ieșit în întâmpinare, apoi patru minute mai târziu Eric mângâie transversala buturilor mureșene cu o reluare din 6 metri. Gazdele se aruncă în atac și în minutul 82 Rus îl pune la încercare pe Greab cu o lovitură de cap din 6 metri, pentru ca în minutul 86 Nicoliță să prindă un șut bun de la marginea careului, dar goalkeeper-ul oaspeților a fost la post și a respins.

S-a încheiat ASA – Gaz Metan 0-0, remiză ce menține echipa mureșeană pe ultimul loc cu 11 puncte, în timp ce medieșenii rămân pe poziția secundă în clasamentul play-out-ului cu 30 de puncte.

ASA Târgu Mureș (antrenor Ionel Ganea): Pap - Velayos, M. Constantin, Tudose, Mendy - E. Dică (min. Dulap 84), Gorobsov, Ferfelea - Nicoliţă, Ciolacu (min. Lemnaru 65), Sin (min. C. Rus 71)

Gaz Metan Mediaș (antrenor Cristian Pustai): Greab - Creţu, Trtovac, Buzean, Rugasevic - Danci, Bic (min. Onanga 90+2) - Munteanu, Eric, Curtean (min. Lupu 73) - Sikorski (min. Buziuc 53)