Liga 1: Remiză în 10 pentru medieșeniDragos Pascaneanu / SportPictures.eu
14 Mai 2019

Liga 1: Remiză în 10 pentru medieșeni

Gaz Metan Mediaș nu a putut să își revină după șocul provocat de înfrângerea din etapa trecută din deplasarea din Capitală și a încheiat la egalitate partida din această seară disputată în fața propriilor suporteri contra Politehnicii Iași.

După o primă repriză fără prea mari ocazii de poartă, arbitrul Sebastian Colțescu a înclinat balanța numerică de partea oaspeților după ce l-a eliminat pe Olaru cu un al doilea cartonaș galben acordat prea ușor. Superioritatea numerică a fost imediat speculată, în câteva secunde, de moldoveni, care au deschis scorul în minutul 53 prin Sanoh, cel care a urmărit balonul ricoșat din bară după șutul lui Zaharia. Bucuria din tabăra oaspeților nu a durat prea mult deoarece în minutul 60 Caiado a executat bine o lovitură liberă de pe partea stângă și Larie, apărut oportun în spatele liniei fundașilor adverși, a reluat cu capul la colțul lung. Finalul de meci nu aduce nimic nou pe tabelă, astfel încât se încheie Gaz Metan – Politehnica Iași 1-1 (0-0).

Gaz Metan Mediaș (antrenor Edi Iordănescu): Pleşca - Creţu, Pereira, Larie, Cikarski - Ivanov, Aurelio - Olaru, Caiado, Ely Fernandes (min. 63 Mailat) - Rondon (min. 85 Yazalde)

Politehnica Iași (antrenor Flavius Stoican): Mino - Rus, Cioinac, Chelaru, Sin (min. 80 Bădic) - Teixeira (min. 58 Mihăescu), Mihalache, Nascimento - Sanoh (min. 61 Semedo), Enoh, Zaharia