Liga 1: Remiză fără strălucireIonut Tabultoc / Mediafax Foto
21 Feb 2015

Liga 1: Remiză fără strălucire

Un meci surd au oferit cele două echipe care au evoluat astăzi pe stadionul Gaz Metan din Mediaș. Oaspeții de la FC Botoșani au venit să își ia revanșa pentru înfrângerea la scor de forfait din prima etapă a campionatului administrată de ardeleni, însă nu au reușit decât parțial.

La capătul unei partide fără prea multe faze de poartă, scorul a fost Gaz Metan – FC Botoșani 1-1 (1-0) ca urmare a reușitelor lui Curtean din minutul 33 și Hadnagy din minutul 73. Golul medieșenilor a venit după o centrare perfectă în careu care l-a găsit liber pe Curtean, mijlocașul Gazului reluând imparabil sub transversala porții lui Curileac. Golul egalării a venit după o schemă aplicată la o lovitură liberă de pe partea dreaptă a direcției de atac a moldovenilor, balonul trimis în careu fiind reluat cu efect lângă bara din stânga lui Pleșca de către Hadnagy.

Gaz Metan (antrenor Dănuţ Matei): Pleşca - Velazquez, Muth, Abrudan, Zaharia - Cristea (min. 69 Bekoe), Todea - Curtean (min. 82 Figliomeni), Petre, Tahar - Dan Roman

FC Botoşani (antrenor Leo Grozavu): Curileac - Patache, Ngadeu, Tincu, Acsinte - Roşu (min. 90+3 Danci), Roussel (min. 46 Codoban) - Quenten, Vaşvari, Fulop - Batin (min. 46 Hadnagy)