Liga 1: Remiză fără gol și cu penalty ratat pe litoralRăzvan Păsărică / SportPictures.eu
03 Feb 2019

Liga 1: Remiză fără gol și cu penalty ratat pe litoral

Gheorghe Hagi și Devis Mangia s-au anulat unul pe celălalt în duelul tactic de la Ovidiu dintre FC Viitorul și CS Universitatea Craiova.

Conștiente de valoarea adversarei, ambele echipe au evoluat prudent în prima repriză și din acest motiv numărul ocaziilor de poartă a fost limitat. În minutul 15 Ianis Hagi a centrat periculos din lovitură liberă în careul mic al oaspeților, dar niciunul dintre colegii săi nu a reușit să reia spre poartă, apoi două minute mai târziu tot decarul gazdelor a centrat în careu după o acțiune personală în flancul stâng și un duel cu fostul său coleg Cicâldău, dar Achim a reluat cu latul de la 16 metri puțin pe lângă stâlpul din dreapta lui Pigliacelli. Echilibrul se putea rupe în minutul 30 după o fază la care arbitrul Marcel Bârsan a dictat foarte ușor penalty la un contact între Kuipers și Koljic. Atacantul Craiovei și-a asumat transformarea loviturii de pedeapsă, însă Cojocaru a fost inspirat, a ghicit partea pe care a tras și a respins șutul acestuia. Repriza s-a încheiat cu șutul din unghi al lui Ianis Hagi ce nu a prins cadrul porții, apoi registrul jocului se schimbă după pauză.

Oltenii urcă în atac și ratează încă din start o mare ocazie prin Mihăilă, luft din centrul careului fără a fi talonat de niciun adversar, apoi tot el reușește să șuteze și balonul trimis de el este parat de Cojocaru. Kelic este aproape de deschiderea scorului în minutul 54, dar reluarea sa cu capul trece pe lângă stâlpul de la colțul lung, apoi Noojer dă replica la poarta cealaltă în minutul 66, însă Pigliacelli este la post. Portarul italian are o nouă intervenție bună în minutul 76 și respinge șutul lui Ianis Hagi din marginea careului, dialogul dintre cei doi continuând în minutul 79 când decarul gazdelor a fost blocat după o pătrundere impetuoasă în careul oltenilor.

S-a încheiat FC Viitorul – CS U Craiova 0-0, remiză ce parafează statu quo-ul din fruntea clasamentului după prima rundă a sezonului de primăvară.

FC Viitorul (antrenor Gheorghe Hagi): Cojocaru - Mladen, Ţâru, Kuipers (min. 46 Boboc), De Nooijer - Achim (min. 70 Casap), T. Băluţă, P. Iacob - Vână, Ianis Hagi, Houri (min. 82 Rivaldinho)

CS U Craiova (antrenor Devis Mangia): Pigliacelli - Donkor, Kelic, Tiago Ferreira - Dimitrov (min. 70 Martic), Mateiu, Cicâldău, Bancu - Meza Colli, Koljic (min. 80 A. Cristea), Mihăilă (min. 66 Nuno Rocha)