Liga 1: Remiză fără gol, Concordia pleacă cu punct de la BotoșaniIonuț Tabultoc / SportPictures.eu
11 Mar 2019

Liga 1: Remiză fără gol, Concordia pleacă cu punct de la Botoșani

O remiză albă cu reprize împărțite a fost partida disputată la Botoșani între FC din localitate și Concordia Chiajna.

Gazdele au controlat primele 45 de minute, însă mai mult teritorial. Prima ocazie de poartă a apărut în minutul 13 la centrarea lui Dumitraș în careul ilfovenilor, reluarea cu capul a lui Fulop trimițând balonul peste transversală. Golofca a avut golul în bocanc în minutul 24 după o pasă lungă în adâncime a lui Fulop și o preluare ce l-a lăsat singur cu Rîmniceanu, dar tentativa sa de lob a fost intuită de portarul oaspeților care a respins cu mâna dreaptă.

Ocaziile importante vin în partea a doua a meciului la poarta lui Pap, tonul fiind dat de Marc cu o foarfecă laterală de la 12 metri ce a trimis balonul puțin pe lângă bara din stânga portarului echipei gazdă. În minutul 72 Moussa face o preluare foarte bună pe piept în careul moldovenilor, dar ratează șutul, apoi ultima ocazie a partidei a semnat-o Albu în minutul 85. Mijlocașul oaspeților a atacat o centrare la colțul lung trimisă din lovitură liberă de Gorobsov, dar reluarea sa cu capul de la un metru de linia porții nu a fost către buturile apărate de Pap.

S-a încheiat FC Botoșani – Concordia Chiajna 0-0, punctul obținut aducându-i pe moldoveni la aceeași cotă, 19, cu Gaz Metan Mediaș și Dinamo.

FC Botoșani (antrenor Liviu Ciobotariu): Pap - Dumitraş, Miron, Burcă, Soiledis - Fulop (min. 86 Oaidă), J. Rodriguez, Fabbrini (min. 83 Karaboue) - Golofca, M. Roman, Ongenda (min. 84 L. Buş)

Concordia Chiajna (antrenor Adrian Falub): Rîmniceanu - J. Meira, Marc, Cadamuro, Fota (min. 90+3 Stănică) - R. Grădinaru, Albu, Gorobsov, M. Cristescu (min. 70 Bawab) - Moussa, Alexe (min. 78 Nivaldo)