Liga 1: Remiza ex-ilorAndrei Luca / SportPictures.eu
23 Iul 2017

Liga 1: Remiza ex-ilor

Golubovic, Mitic și Ionuț Voicu au revenit în Copou ca adversari și au contribuit la meciul nul înregistrat de Gaz Metan Mediaș în compania celor de la CSM Poli Iași.

Venite după înfrângeri în prima etapă, ambele echipe au avut în obiectiv obținerea celor trei puncte, însă mai convingătoare în exprimare și mai aproape de îndeplinirea obiectivului a fost echipa oaspete. Gazdele au avut prima ocazie a partidei în minutul 18 când Kizito a lovit cu capul centrarea lui Platini la care Danci a trecut pe sub minge, însă reluarea cu pământul a jucătorului ugandez a trecut peste transversală. Golubovici a înghețat tribunele în minutul 36 cu o foarfecă scoasă de la firul ierbii din plonjon de debutantul Kelava, portarul croat având o nouă intervenție bună în ultimul minut al primei reprize la șutul lui Olaru.

Dialogul dintre Olaru și Kelava a continuat la nouă minute după pauză când o torpilă a medieșeanului este deviată în transvesală, la vinclu, de paznicul buturilor ieșene, care a fost atent și a boxat apoi în corner mingea ce revenea periculos în fața porții. La poarta cealaltă Greab respinge în corner cu o robinsonadă șutul deviat al lui Chelaru, iar câteva minute mai târziu atenția se mută din nou la poarta echipei gazdă, Kelava boxând în față șutul nu foarte periculos al lui Bic. În minutul 72 Andrei Cristea ratează reluarea cu capul din 6 metri, apoi Danci are ultima ocazie a partidei în minutul 78, când a dejucat ieșirea la ofsaid a defensivei ieșene la o centrare lungă cu capul, însă șutează din unghi direct în Kelava, ieșit în întâmpinare.

S-a încheiat CSM Poli Iași – Gaz Metan Mediaș 0-0, o remiză a foștilor jucători din Copou aflați acum sub bagheta profesorului Cristian Pustai.

CSM Poli Iași (antrenor Flavius Stoican): Kelava - Bosoi, Frăsinescu, Cioinac, Sin - Pedro, Chelaru (min. 79 Bădic) - Kizito (min. 66 Panțîru), Platini, D. Spătaru (min. 46 Qaka) - A. Cristea

Gaz Metan Mediaș (antrenor Cristian Pustai): Greab - Zderic, Khubutia, Danci, Buşu - Mitic, Bic - Sg. Popovici, Buziuc (min. 76 I. Voicu), Olaru (min. 90+1 Târcoveanu) - Golubovic