Liga 1: Remiză cu patru goluriSebastian Tataru / SportPictures.eu
13 Mar 2016

Liga 1: Remiză cu patru goluri

Pe malurile Begăi un meci cu două reprize diferite, cu câștigătoare diferite, s-a încheiat cu o remiză cu patru goluri și dramă pe final.

Oaspeții de la CFR Cluj au pornit mai curajoși și s-au apropiat în două rânduri de poarta lui Strauss prin Cristian Lopez (min. 7) și Jakolis (min. 8), primul cu o lovitură de cap reținută de goalkeeper-ul lui ACS Poli Timișoara, iar al doilea blocat în ultima clipă de Dan Popescu. Bănățenii au dat replica cu un gol înscris în minutul 10 la prima acțiune ofensivă, autor fiind Ovidiu Popescu cu un șut la colțul scurt după ce a primit la colțul careului mic o centrare perfectă de la Elek. Același Elek este faultat în minutul 42 în careul clujenilor, iar penalty-ul acordat de ”centralul” Cristian Balaj este transformat cu siguranță de Zicu.

2-0 la pauză era un scor la care puțini suporteri timișoreni se gândeau, însă bucuria după primele 45 de minute s-a transformat în deziluzie la finalul partidei. Chiar dacă au avut superioritate numerică după eliminarea lui Andrei Mureșan în minutul 58 pentru un al doilea ”galben” acordat mult prea ușor, Zicu are o execuție de excepție – un voleu de la 18 metri ce a lobat balonul peste Marc – însă golul este anulat pe motiv de ofsaid. Văzându-se prea devreme câștigători, timișorenii au fost pedepsiți de zeul Fotbal în minutele de prelungiri. Camora, în primul minut al prelungirilor, și Petrucci, la ultima fază a meciului în minutul 90+4, au înscris cu șuturi dintr-o poziție similară cu cea de la golul lui Ovidiu Popescu și au stabilit scorul final ACS Poli – CFR Cluj 2-2 (2-0).

ACS Poli (antrenor Florin Marin): Strauss - Belu, Torres, Scutaru (min. 75 Jenkins), D. Popescu - Llorente, Melinte - O. Popescu (min. 79 Pisas), Hernandez (min. 83 Doman), Zicu - Elek

CFR (antrenor Toni Conceicao): T. Marc - Dani Coelho, A. Mureşan, L. Goian, Camora - Gomelt (min. 46 Bud), Petrucci - Jakolis, Ruiz (min. 61 Larie), Al. Păun (min. 46 Nouvier)- Cristian Lopez