Liga 1: Remiză convenabilă competitorilorGeorge Ionescu / SportPictures.eu
27 Apr 2019

Liga 1: Remiză convenabilă competitorilor

Dunărea Călărași și FC Hermannstadt au încheiat la egalitate partida disputată pe malul Dunării, rezultat ce convine principalelor contracandidate în lupta pentru evitarea retrogradării și nu le folosește prea mult celor două combatante.

Partida a fost una fără prea multe veleități spectaculare, fazele de poartă fiind foarte puține. O lovitură de cap anemică a lui Dâlbea în minutul 10 ce nu a prins cadrul porții lui Straton a deschis meciul, apoi gazdele au cerut penalty în minutul 32 la un contact în careul sibienilor între Mediop și Mijuskovic, dar arbitrul Ovidiu Hațeganu a lăsat jocul să continue. Gabi Iancu a încercat un șut de la distanță cu trei minute înainte de pauză fără a-l pune în încurcătură pe Căbuz, apoi în minutul 55 a fost rândul sibienilor să solicite penalty după ce mingea l-a lovit în braț pe Luchin, dar și de această dată centralul a lăsat jocul să curgă. Cea mai periculoasă ocazie de gol a fost cea din minutul 74 în care Gabi Iancu a executat foarte bine o lovitură liberă de la 17 metri, însă Căbuz s-a întins și a scos balonul ce putea intra în plasă pe lângă stâlpul din dreapta sa. Același Gabi Iancu putea face diferența în minutele de prelungiri când a fost angajat în adâncime de Benzar și rămas singur cu Căbuz, ieșit în ăntâmpinare, a șutat puțin pe lângă poartă.

S-a încheiat Dunărea Călărași - FC Hermannstadt 0-0, sibienii păstrând locul de baraj și avantajul de un punct față de gazdele lor de astăzi.

Dunărea Călărași (antrenor Dan Alexa): Straton - Dobrosavlevici, Luchin, Ben Djemia (min. 31 Mediop, min. 64 Keyta) - Enache, Simion, S.Filip (min. 46 Henderson), Mendy - Ammari, G.Iancu, D.Benzar

FC Hermannstadt (antrenor Vasile Miriuță): Căbuz - Măţel (min. 51 Serediuc), Mijuskovic, Dandea, Dâlbea, Tătar - P. Petrescu (min. 87 Popovici), Jazvic, Offenbacher - Lendric (min. 72 Tsoumou), Blănaru