Liga 1: Remiză contestată în BănieRăzvan Păsărică / SportPictures.eu
09 Nov 2018

Liga 1: Remiză contestată în Bănie

Universitatea Craiova termină la egalitate partida de pe ”Ion Oblemenco” și se poate mulțumi cu acest rezultat înregistrat în fața celor de la Sepsi OSK Sfântu Gheorghe. Remiza este prețioasă cu atât mai mult cu cât elevii lui Devis Mangia au ratat un penalty și au ieșit de pe teren cu doi jucători mai puțin după ce covăsnenilor le-a fost anulat un gol în ultimele secunde ale partidei.

Fără prea multe faze de poartă, prima repriză a dus de la extaz la agonie echipa gazdă. Un penalty obținut ușor de Mateiu după un duel cu Jovanovic și acordat de arbitrul Radu Petrescu a fost irosit de Fedele, șutul său în dreapta lui Fejer fiind ghicit de înlocuitorul lui Niczuly, care a respins în corner. Era minutul 27, iar zece minute mai târziu o minge centrată de pe partea stângă de atac a oaspeților de Florin Ștefan trece fără să fie atacată prin careul mic al lui Pigliacelli și ajunge la a doua bară de unde este trimis în plasă la colțul scurt de Karnitskiy. 0-1 și lucrurile nu stăteau deloc roz pentru olteni.

Mangia face două schimbări la pauză, îi aruncă în luptă pe Meza Colli și Baicu pentru a anima atacul, dar tot oaspeții sunt cei care provoacă emoții la șutul lui Vașvari din afara careului din minutul 51. Mitriță este ”beneficiarul” a două cartonașe galbene în interval de cinci minute, primul în minutul 53, apoi al doilea în minutul 57 pentru simulare și oltenii au rămas în 10. Neagoe își masează echipa în propria treime și așteaptă să-și vadă elevii țâșnind pe contraatac, în timp ce oltenii atacă fără a da semne că găsesc drumul spre poartă. În minutul 80 Bărbuț are un șut dezamăgitor din interiorul careului, dar tot el dă pasa decisivă două minute mai târziu pentru reușita egalării semnată de Burlacu cu un șut la colțul lung. Văzând cum le fug punctele de pe tabelă, covăsnenii se aruncă în atac și îl obligă pe Martic să ia un al doilea galben în minutul 90 pentru o intrare întârziată. Mai mult, în al patrulea minut de prelungiri trimit balonul în plasă prin Adrian Rus, dar Radu Petrescu anulează golul pentru un motiv neclar definit.

Astfel, scorul final a fost U Craiova - Sepsi OSK Sf. Gheorghe 1-1 (0-1), rezultat ce menține echipa olteană pe locul 3 cu 26 de puncte, iar ardelenii fac 20 de puncte și rămân pe locul 7, în afara locurilor de play-off.

U Craiova (antrenor Devis Mangia): Pigliacelli - Martic, Donkor, Kelic, Briceag (min. 75 Burlacu) - Mateiu, Fedele (min. 46 Meza Colli) - Bărbuţ, Cicâldău, Mitriţă - N. Rocha (min. 46 Baicu)

Sepsi OSK Sf. Gheorghe (antrenor Eugen Neagoe): Fejer - De Moura, Ad. Rus, Jovanovic, Sato - Velev, Karnitskiy - Drăghici (min. 87 Simonovski), Vaşvari (min. 66 Nouvier), Fl. Ştefan (min. 77 Y. Hamed) - Tandia