Liga 1: Remiza care nu mulțumește pe nimeniCosmin Dan / SportPictures.eu
02 Nov 2015

Liga 1: Remiza care nu mulțumește pe nimeni

La Botoșani gazdele nutreau speranțe îndreptățite că se vor extrage din subsolul clasamentului cu o victorie în fața unei echipe ce nu a învins în campionat de mai bine de o lună și jumătate. După victoria cu Steaua, ACS Poli a intrat într-o eclipsă de formă ce s-a întins pe parcursul a cinci partide și spera la rândul ei să rupă seria rezultatelor fără victorie.

În cele din urmă, pe fondul unui joc fără prea mari veleități tehnice, s-a încheiat FC Botoșani - ACS Poli 1-1 (0-1) cu oaspeții deschizând scorul în primul minut de prelungiri al primei reprize prin Hernandez, gazdele egalând prin Ivanovici în minutul 74. Cordoș putea aduce o egalare imediată în finalul primei reprize, dar Kirschstein s-a opus în extremis, în timp ce bănățenii se puteau detașa după pauză la ocaziile lui Hernandez și Rufino în câte două rânduri și Croitoru.

Etapa următoare ambele echipe vor avea misiuni dificile, moldovenii vizitând Bucureștiul pentru meciu cu Steaua, iar ACS Poli va primi vizita lui Dinamo.

FC Botoșani (antrenor Cristian Pustai): Iliev - Dimitrov, Cordoş, Plămadă, Acsinte – Bordeianu (min. 55 Ivanovici), Vaşvari - Hadnagy, Cabrera, Martinus (min. 68 Fulop) - D. Roman (min. 75 R. Costin)

ACS Poli (antrenor Florin Marin): Kirschstein - Belu, Luchin, Cînu (min. 72 Scutaru), D. Popescu - Melinte, Llorente - Hernandez, Croitoru (min. 79 Popescu), Curtean - Rufino (min. 89 Elek)