Liga 1: Remiza care nu mulțumește combatanteleAndi Popescu / SportPictures.eu
24 Apr 2016

Liga 1: Remiza care nu mulțumește combatantele

Meciul de la Turnu Severin dintre Pandurii Târgu Jiu și Dinamo s-a încheiat la egalitate și nu convine niciuneia dintre cele două echipe din perspectiva obiectivului de a ocupa locul secund.

Hora și Răduț au ratat două ocazii mari pe parcursul unui singur minut în startul meciului, pentru ca în minutul 24 în aceeași fază cei doi să se apropie de finalizare, Cerniauskas blocându-l pe Răduț, apoi golgheterul gorjenilor a ratat șutul, pentru ca Droppa să trimită din afara careului direct în brațele portarului dinamovist.

Gazdele puteau primi penalty în minutul 60 la faultul evident al lui Rotariu asupra lui Răduț, însă arbitrul Alexandru Tudor, în ciuda faptului că a fost aproape de fază, a lăsat jocul să continue, pentru ca opt minute mai târziu să-l elimine pe Romario Kortzorg pentru un al doilea cartonaș galben. Gorjenii nu au profitat de superioritatea numerică, nici chiar dacă Hora a rămas singur la 6 metri de poartă cu Cerniauskas aproape căzut, vârful pandurilor trimițând mult peste transversală.

Scor final Pandurii – Dinamo 0-0, Steaua fiind singura mulțumită deoarece crește distanța la 4 puncte față de cele două urmăritoare ale sale.

Pandurii (antrenor Edi Iordănescu): Stanca – Unguruşan, Săpunaru, Bunoza, Acsinte – Ropotan, Droppa (min. 61 Mrzljak) – Antal (min. 73 Nicoară), D. Nistor, Răduţ (min. 87 Wellington) – Hora

Dinamo (antrenor Mircea Rednic): Cerniauskas – Hanca, A. Marc, Puljic, Vl. Olteanu – Ekeng, Mevlja – D. Rotariu (min. 85 Bartalsstovu), Palic (min. 64 V. Lazăr), Kortzorg – Gnohere (min. 54 Essombe)