Liga 1: Remiza care complică ecuația play-off-uluiIonuț Tabultoc / SportPictures.eu
24 Feb 2019

Liga 1: Remiza care complică ecuația play-off-ului

FC Botoșani a ratat șansa de a aborda cu mai multă liniște meciul din ultima etapă de pe terenul celor de la FC Viitorul, una dintre contracandidatele la un loc de play-off. Primind vizita celor de la Gaz Metan Mediaș, moldovenii au avut ocazia de a urca la 38 de puncte în cazul unei victorii, ceea ce însemna că un rezultat de egalitate era de ajuns pentru a continua primăvara în turneul primelor 6 clasate.

Cu toate acestea, afectați de trac și de o mare ratare în minutul 23 în care Mihai Roman și Fulop s-au încurcat reciproc, aveau să primească un avertisment în minutul 31 la șutul în bară al lui Rondon. Amenințarea s-a transformat în gol în minutul 37. Un corner de pe partea stângă a direcției de atac a fost interpretat greșit de portarul Freisl, care a ratat intercepția și a deviat balonul până la Iulian Cristea, fundașul medieșean reluând cu capul în plasă din 6 metri. Bucuria oaspeților a durat doar patru minute, Fulop egalând din interiorul careului după o pasă luminoasă a lui Ongenda și o preluare perfectă ce i-a permis să îl învingă pe Pleșca.

În partea a doua a meciului Gaz Metan a ratat în trei rânduri șansa de a trece din nou în avantaj pe tabelă. În minutul 71 Caiado trage slab din mijlocul careului fiind blocat de Miron, apoi două minute mai târziu Freisl își răscumpără greșeala de la gol cu o intervenție de portar de handbal la lovitura de cap a lui Fofana, iar în minutul 77 Rondon trimite din voleu puțin pe lângă poartă din zona punctului cu var.

Până la final gazdele mai trimit o dată periculos spre poartă prin Oaidă, dar se termină FC Botoșani – Gaz Metan Mediaș 1-1 (1-1). Așadar, moldovenii au nevoie de o victorie la Ovidiu în ultima etapă sau de un egal cu condiția ca Politehnica Iași să nu se impună în deplasarea cu FC Hermannstadt.

FC Botoșani (antrenor Liviu Ciobotariu): Fraisl - Dumitraş, Miron, Burcă, Soiledis - Karaboue, Ongenda (min. 90 E. Papa) - Fabbrini, Fulop (min. 81 Oaidă), Golofca (min. 75 L. Buş) - M. Roman

Gaz Metan Mediaș (antrenor Edi Iordănescu): Pleşca - Creţu, Diallo, I. Cristea, Ivanov - Fofana, L. Aurelio - Caiado (min. 81 Pleaşcă), Chamed, D. Olaru (min. 66 Mailat) - Rondon (min. 88 Yazalde)