Liga 1: Răsturnare de scor în inferioritate numericăBogdan Danescu / Mediafax Foto
31 Mar 2016

Liga 1: Răsturnare de scor în inferioritate numerică

Stadionul „Extensiv” din Bănie a fost din nou gazda unei întâlniri pline de suspans, decisă cu un gol în prelungiri. CS Universitatea Craiova a primit vizita celor de la FC Botoșani, echipă care nu a repurtat decât o victorie în cele șase partide disputate în acest debut de sezon.

Elevii lui Cristi Pustai păreau că pot să și-o apropie pe a doua după ce Ngadeu a deschis scorul în minutul 31 la o fază fixă: Fulop a executat o centrare de pe partea stângă, iar căpitanul oaspeților s-a înălțat în mijlocul careului peste întreaga defensivă a craiovenilor și a trimis în plasă peste Straton, ieșit neinspirat dintre buturi. Moldovenii s-au văzut și mai aproape de obiectiv în minutul 39, când Izvoranu a văzut al doilea cartonaș galben pentru o simulare și și-a lăsat coechipierii în inferioritate numerică.

Matulevicius a ratat o ocazie imensă în minutul 47, lituanianul a tras direct în Straton din centrul careului după ce a primit o centrare bună de pe partea dreaptă. Ocaziile se răzbună, astfel încât oltenii nu au capitulat și după un șut puterni al lui Zlatinski de la 25 de metri respins de Iliev, au izbutit să egaleze prin Acka în minutul 54 cu un șut din mijlocul careului după o pasă de la Nuno Rocha. Golul victoriei a venit în minutul 90 și a fost înscris de Herghelegiu după un un-doi cu Zlatinski, fază la care Iliev a fost bătut cu un șut sub transversală.

S-a încheiat CS U Craiova – FC Botoşani 2-1 (0-1), scor cu care oltenii se detașează la două puncte de ieșeni, pe care îi vor înfrunta etapa viitoare în Copou.

CS Universitatea Craiova (antrenor Daniel Mogoşanu): Straton – Dumitraş, Popov, Acka, Izvoranu – Ivan (min. 81 Herghelegiu), Madson (min. 75 Kay), Zlatinski, Bancu – Nuno Rocha, Măzărache (min. 72 Băluţă)

FC Botoşani (antrenor Cristian Pustai): Iliev – Tomozei, Ngadeu, Miron, Muşat – Cucu, Fulop (min. 70 D. Roman) – Carralero (min. 56 Popovici), Cabrera, Casado – Matulevicius (min. 74 Bordeianu)