Liga 1: Randament maxim pentru FC VoluntariRăzvan Păsărică / SportPictures.eu
31 Mar 2019

Liga 1: Randament maxim pentru FC Voluntari

FC Voluntari are randament maxim după primele trei jocuri disputate în play-out și se îndepărtează de locurile retrogradabile, victoria de astăzi de la Chiajna cu Concordia ducându-i pe elevii lui Cristiano Bergodi la 20 de puncte, cu trei peste FC Hermannstadt, echipă ce ocupă acum locul de baraj. Echipa gazdă rămâne pe ultimul loc al clasamentului cu 11 puncte și fără succes în cele trei etape scurse, cu toate că în partida de astăzi a beneficiat de ocazii bune, însă nu le-a fructificat.

Așa a fost în minutul 16 la acțiunea lui Sofien Moussa, rămas singur cu Vâtcă după o pasă altruistă a lui Bawab, dar opțiunea sa de șut direct s-a lovit de barajul portarului oaspeților. Deschiderea de scor le-a aparținut celor de la FC Voluntari și s-a petrecut în minutul 28, autor Ricardinho cu o reluare simplă din fața porții în urma pasei lui Tudorie de pe linia de fund după o ieșire inoportună a lui Rîmniceanu.

Repriza secundă a debutat în ritm alert, cu ocazii de ambele părți, primele aparținând tot oaspeților. Laidouni a trimis cu capul peste transversala porții lui Rîmniceanu în minutul 46, apoi Tudorie șutează plasat, dar puțin pe lângă stâlpul din dreapta portarului gazdelor în minutul 54, pentru ca apoi atenția să se mute la cealaltă poartă. Cadamuro îl evidențiază pe Vâtcă în minutul 57, portarul oaspeților având o intervenție salutară și la lovitura de cap a lui Gorobsov din minutul 66, după care în celălalt careu Gadze a șerpuit printre fundașii Concordiei, însă șutul său s-a oprit în plasa laterală. Abia intrat în teren, Gabi Deac a dublat avantajul celor de la FC Voluntari în minutul 75 cu un șut din unghi, din interiorul careului, ce a catapultat balonul sub transversala porții lui Rîmniceanu. Gazdele nu cedează, se aruncă în atac și reduc diferența în minutul 77 cu lovitura de cap plasată a tunisianului Moussa la care Vâtcă a fost spectator.

Presiunea de pe final de meci a fost absorbită bine de elevii lui Cristiano Bergodi, partida încheindu-se cu scorul Concordia – FC Voluntari 1-2 (0-1).

Concordia Chiajna (antrenor Adrian Falub): Rîmniceanu - Bărboianu (min. 47 Ropotan), Meira (min. 76 Grădinaru), A. Marc, Cadamuro, Ivanovici, Gorobsov, A. Radu - Iloki (min. 19 Guessan), Moussa, Bawab

FC Voluntari (antrenor Cristiano Bergodi): Vâtcă - Ricardinho, Hodorogea (min. 46 Balaur), Armaş, A. Vlad - Răuţă (min. 79 Căpăţână), Signorelli - I. Gheorghe, Laidouni, Gadze (min. 74 G. Deac) - Tudorie