Liga 1: Randament maxim pentru DinamoRăzvan Păsărică / SportPictures.eu
31 Iul 2016

Liga 1: Randament maxim pentru Dinamo

Dinamo a avut în mână un joc aparent ușor în fața celor de la ACS Poli Timișoara, echipă care a aflat în urmă cu două zile că evoluază în Liga 1, dar și-a permis luxul de a risca chiar și egalarea la un moment dat.

Intrată la pauză cu avantaj de două goluri pe tabelă grație reușitelor lui Rotariu din minutele 27, gol cu capul din careul mic după centrarea perfectă a lui Palic, și 38, șut de la marginea careului de 16 metri după o acțiune personală a lui Gnohere, Dinamo și-a văzut avantajul redus imediat după pauză, în minutul 48, prin Scutaru, care a deviat șutul lui Elek din mijlocul careului lui Brănescu. Portarul ”cîinilor roșii” și-a salvat în minutul următor echipa de la egalare parând șutul previzibil al lui Iulian Roșu. În minutul 77 Palic a trimis un șut sănătos din afara careului bănățenilor și a lovit transversala, astfel încât partida s-a încheiat Dinamo – ACS Poli 2-1 (2-0), a doua victorie a dinamoviștilor în campionat.

Dinamo (antrenor Ioan Andone): Brănescu – Romera, Nedelcearu, Mevlja, St. Filip – I. Șerban (min. 71 Hanca), Busuladzici, Palic – D. Rotariu, Gnohere (min. 90+1 Dudea), V. Lazăr (min. 84 P. Petre)

ACS Poli Timișoara (antrenor Ionuț Popa): C. Straton – Șeroni, Cînu, Scutaru, G. Neagu – M. Croitoru (cpt), Artean, I. Roșu (min. 62 Cârstocea), Vădrariu (min. 85 Mailat) – Bărbuț, Elek (min. 77 Popovici)