Liga 1: Puțin spectacol în capul de afiș al rundeiRăzvan Păsărică / SportPictures.eu
31 Mar 2018

Liga 1: Puțin spectacol în capul de afiș al rundei

CS Universitatea Craiova și CFR Cluj au remizat fără gol într-unul dintre cele mai tacticizate meciuri ale campionatului. Pe gazonul cu probleme al arenei ”Ion Oblemenco”, tehnicienii Devis Mangia și Dan Petrescu au avut realizări mai vizibile decât elevii lor, fiecare formație reușind să își anihileze cu succes adversarul.

Clujenii au fost cei care au început meciul în avanposturi, dar după primul sfert de oră oltenii au echilibrat jocul și au reușit să trimită primul șut spre poarta lui Vâtcă în minutul 18 prin Mitriță. Atacantul a fost la originea unei alte ocazii a gazdelor în minutul 31, din centrarea sa din corner Popa încercând un voleu de la 20 de metri. CFR dă replica prin Hoban, dar Mitrovic a fost pe fază și a respins șutul mijlocașului trimis de la 25 de metri. Repriza se încheie fără vreo ocazie mare, iar în a doua parte a meciului ambele echipe au avut nevoie de aproape jumătate de oră pentru a schița o ocazie. Aceasta a venit la poarta lui Vâtcă, autor fiind tot Mitriță, cel mai dinamic jucător al gazdelor, cu un șut din întoarcere scos cu greu în corner de portarul clujenilor. Zlatinski a mai trimis un șut din afara careului în minutul 81, dar a fost exact pe direcția lui Vâtcă. S-a încheiat CS Universitatea – CFR Cluj 0-0, o remiză de pe urma căreia poate profita FCSB, cu o victorie în fața ieșenilor roș-albaștrii putând să egaleze la puncte liderul.

CS U Craiova (antrenor Devis Mangia): Dimitrov – Popa, Kelic (min. 80 Gardoş), Tiago Ferreira – Martic, Andre Santos (min. 76 Mateiu), Zlatinski, Bancu – Gustavo (min. 73 Glavina), Băluţă, Mitriţă

CFR Cluj (antrenor Dan Petrescu): Vâtcă – Cr. Manea, Vinicius, Boli, Camora – Hoban, Djokovic (min. 70 Al. Ioniţă) – Deac, Culio, Al. Păun (min. 58 Costache) – Omrani (min. 88 Ţucudean)

Partida de play-out a zilei s-a jucat la Voluntari, acolo unde Gaz Metan Mediaș a obținut victoria cu două goluri înscrise în inferioritate numerică. Eliminarea lui Adrian Bălan în minutul 17 ar fi putut oferi avantaj oaspeților, dar aceștia nu au profitat de el. Mai mult decât atît, Marius Constantin și Olaru primesc al doilea galben în minutele 55 și respectiv 60, iar situația devine favorabilă echipei pregătite de Claudiu Niculescu, care a trecut în superioritate numerică pentru ultima jumătate de oră de joc. Cu toate acestea, venezueleanul Rondon iese la rampă cu o pasă de gol în minutul 71 pentru Ely Fernandes și înscrie în minutul 80 golul victoriei pentru medieșeni, penalty-ul transformat de Cernat în minutul 88 nefăcând altceva decât să strângă scorul pe tabelă.

FC Voluntari – Gaz Metan Mediaș 1-2 (0-0) și oaspeții trec pe locul 5, deasupra celui ce duce la baraj.