Liga 1: Punctele se împart frățeșteValentin Macrea / SportPictures.eu
09 Apr 2018

Liga 1: Punctele se împart frățește

La Mediaș, o partidă anostă în prima sa parte a fost salvată de ultimele 10 minute, în care ambele combatante au înscris și au obținut câte un punct ce nu le aduce mari beneficii pentru poziționarea în clasament.

Gaz Metan și ACS Poli Timișoara s-au chinuit să-și aducă aminte fotbalul, reușind să găsească drumul spre poarta adversă abia în partea a doua a jocului, dar fără a crea ocazii mari. Abia în minutul 83 Vașvari a trimis în transversală balonul după o lovitură liberă, un minut mai târziu ocazia s-a răzbunat și gazdele au deschis scorul prin Joao Diogo, care a împins balonul în plasă din careul mic după o centrare ideală a lui Rondon din flancul stâng. Bănățenii au reușit să plece cu punct de la Mediaș cu contribuția decisivă a lui Ciucur, atacantul trecându-și numele pe lista marcatorilor în minutul 87 după o fază în care Bîrnoi a pasat de pe partea dreaptă.

S-a încheiat Gaz Metan Mediaș - ACS Poli Timișoara 1-1 (0-0), rezultat ce menține echipa gazdă pe penultimul loc cu 15 puncte, în timp ce timișorenii fac 16 puncte, iar golaverajul (-2) îi menține pe 5, deasupra locului de baraj ocupat de Concordia Chiajna.

Gaz Metan Mediaș (antrenor Cristian Pustai): Greab – Creţu, Fytanidis, Sîrghi, Buşu – I. Cristea, Neagu (min. 54 Rosado) – Joao Diogo, Ely Fernandes (min. 54 Chamed), Tîrcoveanu (min. 68 Manole) – Rondon

ACS Poli Timișoara (antrenor Leo Grozavu): Straton – Haruţ, Cânu, Melinte (min. 74 Enescu), Oliva (min. 71 Ţigănaşu) – Vaşvari, Artean – Munteanu, Croitoru (min. 57 Bîrnoi), Ciucur – M. Roman