Liga 1: Punctele lui GnohereRăzvan Păsărică / SportPictures.eu
21 Iul 2017

Liga 1: Punctele lui Gnohere

Victorie chinuită a celor de la FCSB în deplasarea de la Timișoara cu ACS Poli. Gnohere a salvat situația pentru trupa lui Nicolae Dică, roș-albaștrii arătând ca un mecanism ce trebuie curățat și gresat pentru a putea menține ritmul cerut de suporterii lor.

Nesincronizările din defensivă au fost aproape de a fi exploatate de elevii lui Ionuț Popa, care au jucat în 10 oameni timp de o repriză, Alexandru Munteanu fiind eliminat în prelungirile primei reprize după ce a luat al doilea cartonaș galben pentru o intrare la Junior Morais. Folosit pe o poziție inedită, Morais a încercat să fie acel creativ de mijlocul terenului care lipsește de multă vreme vicecampioanei, fiind preferat lui Ovidiu Popescu, Achim sau Teixeira.

Budescu a semnat primul șut spre poarta gazdelor în minutul 18, balonul trecând puțin pe lângă stâlpul din stânga lui Straton catapultat fiind de la 30 de metri, aceasta fiind cea mai notabilă fază a primei reprize. Mai putem menționa mingea centrată de Enache pentru Alibec în minutul 40, dar deviată de Straton în încercarea de a o reține îl lovește pe șeptar și iese în aut de poartă, precum și șutul trimis în stratosferă de Solic după o respingere a lui Niță în minutul 42.

La reluare Alibec mai ratează două șuturi și dovedește că încă mai are de recuperat pentru a intra în mecanismul echipei, apoi Teixeira trimite cu capul în pământ și mingea trece pe lângă poarta bănățenilor. Alibec este schimbat de Dică cu Gnohere, mișcare inspirată, din moment ce la numai patru minute ”Bizonul” este la locul potrivit în careul mic și deviază în plasă centrarea de pe partea dreaptă trimisă de Budescu și spiritele se liniștesc în tabăra oaspeților. Cînu ratează o ocazie imensă în minutul 71 când a reluat cu capul de lângă Larie, de la doi metri de poarta goală, dar balonul s-a dus peste transversală, apoi două minute mai târziu Soljic încearcă să finalizeze o acțiune personală în careul lui Niță cu un șut la colțul scurt trimis din întoarcere, dar portarul oaspeților este la post și reține fără probleme. Ultima ocazie a partidei aparține lui Gnohere, a cărui deviere din 6 metri a șutului lui Man trece peste transversală.

Se încheie ACS Poli – FCSB 0-1 (0-0), o victorie muncită pe ”Dan Păltinișanu” ce ridică noi probleme pe care Dică trebuie să le rezolve până la meciul cu Viktoria Plzen.

ACS Poli Timișoara (antrenor Ionuț Popa): Straton - Crețu, Melinte, Cînu, Țigănașu - Artean, Soljici (min. 78 Croitoru) - Al. Munteanu, Vașvari (min. 46 Ciucur), Bîrnoi - Bud (min. 56 Doman)

FCSB (antrenor Nicolae Dică): Niță - Enache, Larie, Bălașa, Momcilovici - Pintilii (min. 68 Ov. Popescu), Morais - Man, Budescu, Tănase (min. 46 Teixeira) - Alibec (min. 59 Gnohere)