Liga 1: Punct prețios pentru PanduriiRăzvan Politic / SportPictures.eu
15 Mai 2015

Liga 1: Punct prețios pentru Pandurii

Meciul programat astăzi la Botoșani nu prezenta interes deosebit decât pentru oaspeții de la Pandurii Târgu Jiu, aflați în căutarea punctelor ce îi puneau la distanță locurile retrogradabile.

De aceea, primii care au punctat au fost elevii lui Edi Iordănescu, Cordoș reluând cu capul o centrare din lovitură liberă în minutul 24. Revirimentul celor de la FC Botoșani a fost rapid, la numai 7 minute tot dintr-o lovitură liberă Acsinte a reluat cu capul pe spate și a înscris pe lângă Mingote. Gazdele pun stăpânire pe joc, dar nu mai au aceeași inspirație și Hadnagy ratează două mari ocazii de gol până la finalul partidei.

Se termină FC Botoșani – Pandurii 1-1 (1-1), oaspeții obținând un punct important pentru salvarea de la retrogradare.

FC Botoşani (antrenor Leo Grozavu): Lazar - Patache, Oltean, Tincu, Acsinte - Danci, Vaşvari - Batin, Croitoru (min. 80 Codoban), Martinus (min. 59 Ivanovici) - Hadnagy (min. 72 Roussel)

Pandurii (antrenor Edi Iordănescu): Mingote - Unguruşan, Cordoş, Vasiljevic, Momcilovic - Nicoară, Anton, Mrzljak, Răduţ (min. 84 Elton) - Shalaj (min. 79 Grecu), Roman (min. 63 Buleică)